Zihgir ile Ok Nasıl Atılır ?

Re: Zihgir ile Ok Nasıl Atılır ?

Mesajgönderen cengiz çetin » Prş Haz 16, 2011 7:53 pm

Arkadaşlar yay kırıldı diye üzülmeyin.Be kaç tane yay yaptım ok attım ama hala daha kırılanlar oluyor.En yakın Gümüş hacıköyde kırıldı. Bozmayın moralinizi.
Cengiz ÇETİN ANKARA
cengiz çetin

Mesajgönderen ENES AKÇAY » Pzt Tem 11, 2011 5:11 pm

ilkaydemirhan yazdı:Arkadaşlar önemli bir konu da terminolojimizi iyi öğrenelim ve kullanalım. Zingir değil doğrusu zihgir olacak. Ben bütün mesajları editledim. Bundan sonra dikkat edersek sevinirim.

"Zih" yay kirişi manasına gelmektedir... "Gir" tutmak, tutan, tutucu manasında kelimelerin sonuna ekleniyor Osmanlıcada.
"Okçuluk, eğlendiklerinizin en hayırlısıdır"
Kullanıcı avatarı
ENES AKÇAY

Mesajgönderen Hasan Başmısırlı » Pzt Mar 18, 2013 8:57 pm

Merhabalar,

zihgirler konusunda anladığım kadarıyla doğru zihgir bulunana kadar bir çoğu denenmeli her ne kadar kiriş doğru teknik ile çekilse dahi herkesin parmak kalınlığı parmak boyu parmak kas yapısı ve el fizyolojisine uygun zihgir bulması lazım. Başparmak çekişine geçtiğimden beri 45 librelik yayımda dahi inanılmaz acılar çekiyordum özellikle kirişin parmak ile temas ettiği tiplerde acı dayanılmaz oluyor, 5 veya bilemediniz 6 atıştan sonra daha fazla atamıyordum. en son kore yapımı Kaya bow firmasında boynuz bir zihgir ısmarladım, elimdeki zihgirlerden biraz farklı hafif uzunca ve üzerinde kiriş yuvası olan tipte bir zihgir, küçük boy ısmarlamama rağmen oldukça irice bir zihgir, kiriş bu zihgirde parmağa değil yüzüğün üzerine oturuyor, parmak acısı nispeten daha az ikinci günde bir saatte toplam 50 ok attım, fakat maalesef bu yeni zihgire rağmen halen yeni aldığım 60 librelik grozerimi en fazla 3 veya 4 kere çekebiliyorum, anladım ki bu iş bol tekrar azim ve acıyla oluyor ( frenk taifesinin dediği gibi No Pain No Gain). Şimdilik tecrübelerim bundan ibaret değerli düşüncelerinizi bekliyorum

hasan
Hasan Başmısırlı

Mesajgönderen bilalhayridoğan » Çrş Mar 20, 2013 8:07 pm

Selamlar,
Aramıza hoşgeldiniz, deneyimlerinizi paylaştığınız içinde ayrıca teşekkür ederim.
İki zihgirinizinde resimlerini uygun kısma yüklemeniz mümkün mü ?
https://gazi.academia.edu/BİlalHayriDoğan
"(o oku)Attığın zaman da sen atmadın, fakat Allah attı." (enfal suresi 17.ayet)
bilalhayridoğan

Önceki

Dön Atış Teknikleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir