bambu aparat

bambu aparat

Mesajgönderen gokcekaragulle » Sal Şub 14, 2012 6:50 pm

Herkeze selamlar
http://www.youtube.com/watch?v=yhzkf06cHZY Kore yapımı filmde arkadasın okları azalınca bambudan yaptığı bir aparat yardımı ile oklarını atıyor. Bizim okçuluk kültürümüzde de varmı böyle bir alet acaba.

Birde fantazi de olsa videonun sonunda kirişi bükerek yaptığı bir atış var. oka falso verdiriyor arkadasımız :D

gokcekaragulle

Re: bambu aparat

Mesajgönderen suleymanelkan » Sal Şub 14, 2012 7:43 pm

Merhaba!
Böyle bir aparatın gayet küçük bir şekli olarak bilek siperi kullanılıyor.
Oda menzil atışlarında menzil okunu kabza gerisine kadar çekmek için hele bu emminin kadar büyük değil.
Son o kiriş çevirmenin bir özelliği var mı bilmiyorum ancak bırakış çok hassas bir şey en ufak bir hareket kirişin ve dolayısıyla okun dengesini bozup, hedefini şaşırtabilir.
Hee birde bu emminin baya acelesi var. Ben bunun hızıyla çalışsam cephanelik kurarım. :) :) :)
Batıda Yüe-çiler'i ve 26 kavmi daha yendim. YAY çekebilen bütün kavimler tek bir aile gibi birleştiler. (Mete'nin, Çin imparatoruna hitaben yazdığı mektuptan alıntı)
suleymanelkan

Mesajgönderen gokcekaragulle » Sal Şub 14, 2012 8:20 pm

Bilek siperi ile aynı amaç değil bence. dediğiniz gibi bilek siperi kabza gerisine çekiş yapıp menzil oklarını daha uzun mesafe atabilmemizi sağlıyor. Filmdeki arkadaş bambuyu namlu gibi kullanıyor ve sözüm ona attığını vuruyor.
Filmi seyrettim görsel olarak çok beğendiğimi söyleyebilirim ama bazı sahneler,kirişi büküp oka falso vermek , bir ok ile zırhlı iki kişiyi delip ağaca saplanmak gibi, seyrederken beni güldürmedi değil.
gokcekaragulle

Mesajgönderen bilalhayridoğan » Sal Şub 14, 2012 10:51 pm

Asya yapım flimlerini bu yüzden sevmiyorum. Aşırı abartı var, bana inanılmaz saçma geliyor.Bunların hayal dünyasının böyle olduğunu düşünmek komik geliyor açıkcası. :) Ama bildiğim kadarıyla bu filmlerin çoğunu efsaneye dayanarak yapıyorlar.Yalnız Asyalıları şu konuda takdir ediyorum. Flimlerinin %90'ı kendi geçmişleriyle alakalı. Tarihlerine çok fazla sahip çıktıklarını düşünüyorum, gerek kıyafet olsun gerekse diğer ekipmanlar olsun çok aşırı derecede önem verip özeniyorlar. Sinemaya az daha önem verseler Amerikalılardan çok daha güzel gerçekçi filmler çıkartabilirler bence.Amerikalıları zaten söylemiyorum adamlar yenildikleri savaşla kendilerinin propagandasını yapabiliyorlar.Şurda tarihine baksanız iki nesil anca var onlarca filmi var adamların. Bizim tarihimiz ile iligili flimlere bakın birde. Hiç bi alakası yok malesef. 17 Şubatta 1453 ü yaptılar bir ondan umutluyum inş oda umutlarımı boşa çıkarmaz hayalimdeki film...
https://gazi.academia.edu/BİlalHayriDoğan
"(o oku)Attığın zaman da sen atmadın, fakat Allah attı." (enfal suresi 17.ayet)
bilalhayridoğan

Mesajgönderen suleymanelkan » Prş Şub 16, 2012 12:47 pm

bilalhayridoğan yazdı:Asya yapım flimlerini bu yüzden sevmiyorum. Aşırı abartı var, bana inanılmaz saçma geliyor.Bunların hayal dünyasının böyle olduğunu düşünmek komik geliyor açıkcası. :) Ama bildiğim kadarıyla bu filmlerin çoğunu efsaneye dayanarak yapıyorlar.Yalnız Asyalıları şu konuda takdir ediyorum. Flimlerinin %90'ı kendi geçmişleriyle alakalı. Tarihlerine çok fazla sahip çıktıklarını düşünüyorum, gerek kıyafet olsun gerekse diğer ekipmanlar olsun çok aşırı derecede önem verip özeniyorlar. Sinemaya az daha önem verseler Amerikalılardan çok daha güzel gerçekçi filmler çıkartabilirler bence.Amerikalıları zaten söylemiyorum adamlar yenildikleri savaşla kendilerinin propagandasını yapabiliyorlar.Şurda tarihine baksanız iki nesil anca var onlarca filmi var adamların. Bizim tarihimiz ile iligili flimlere bakın birde. Hiç bi alakası yok malesef. 17 Şubatta 1453 ü yaptılar bir ondan umutluyum inş oda umutlarımı boşa çıkarmaz hayalimdeki film...

Peşinen söyleyeyim yay çekişlerinden sınıfta kaldılar gibime geliyor. :)
Batıda Yüe-çiler'i ve 26 kavmi daha yendim. YAY çekebilen bütün kavimler tek bir aile gibi birleştiler. (Mete'nin, Çin imparatoruna hitaben yazdığı mektuptan alıntı)
suleymanelkan

Mesajgönderen Hasan Başmısırlı » Pzt Mar 18, 2013 9:23 pm

gokcekaragulle yazdı:Herkeze selamlar
http://www.youtube.com/watch?v=yhzkf06cHZY Kore yapımı filmde arkadasın okları azalınca bambudan yaptığı bir aparat yardımı ile oklarını atıyor. Bizim okçuluk kültürümüzde de varmı böyle bir alet acaba.

Birde fantazi de olsa videonun sonunda kirişi bükerek yaptığı bir atış var. oka falso verdiriyor arkadasımız :D

Arkadaşlar zannedersem o bambu aparata mecra deniyor, kırık veya kısa okları atmaya yarıyor, özellikle kısa tatar oklarını alıp düşmana geri atmada kullanılan bir alet. Böylece iki karış uzunluğunda dahi bir ok savaş meydanında düşmana atılabilir. Sayın Murat Özveri hocamız bir videosunda bu aparatın nasıl kullanıldığını çok güzel bir şekilde görüntülü olarak açıklamış. ilgilenenler www.tirendaz.com 'da izleyebilir.
Hasan Başmısırlı

Dön Geleneksel Okçulukta kullanılan ekipmanlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir