Osman SUVARİ Tarafından gönderilen haberdir.

Osman SUVARİ Tarafından gönderilen haberdir.

Mesajgönderen ilkaydemirhan » Cum Haz 03, 2011 6:08 pm

Türk Okçuluğu Gümüşhacıköyde İstanbulun Fethini Kutladı,
29 Mayıs 2011 Pazar günü Amasya ili Gümüşhacıköy ilçesinde İstanbul’un Fethinin 558. Yılı münasebeti ile İstanbul’dan kilometrelerce uzakta bir şenlik yapıldı, Gümüşhacıköy Türk Okçuluğu Festivali. Fetih, İstanbul, tarih, kültür, dostluk, kardeşlik kavramlarının doyasıya yaşandığı organizasyon olarak akıllarda kaldı.
Organizasyonunu Gümüşhacıköy Kaymakamlığının yaptığı festivalin planlama, davet, reklam ve katılımlarını ise Türkiye Genelinde bir sosyal grup olan Kemankeş ve Kavsi grupları ve bu gruplar tarafından kurulan Geleneksel Okçuluk Derneği yapmıştır.
Son zamanlarda organizasyonlarla gelişerek yoluna devam eden Türk Okçuluğu yolundaki önemli faaliyetlerden birisi oldu. İlk defa bu kadar farklı şehirlerden katılımcıların katılması ise Sürekli Gelişen bir teşkilatlanmaya girildiği görülmektedir.
Ankara, İstanbul, Tokat, Sivas, Amasya, Samsun, Kırıkkale İllerimizden Gümüşhacıköy, Suluova ilçelerimizden Kemankeş gruplar katıldı. Son dönemlerde İlk kez bu kadar kalabalık bir seyirci topluluğu önünde, bu kadar büyük bir yaya okçuluğu organizasyonu gerçekleştirilmiştir.
Türk Geleneksel Okçuluğunun Önde gelen isimlerinden İlkay Demirhan, Hilmi Arıç, Zeki Metin Ateş, ve Metin Aksoy’da Organizasyona katılımlarıyla Gümüşhacıköy kütüphanesi salonunda Sunumlar eşliğinde Geleneksel Türk Okçuluğu, Yay Yapımı, Atlı okçuluk, Okçuluğun Tarihi ve Okmeydanı konularında seminer sunumları yapılmıştır.
Gümüşhacıköy Abhaz Çayırında Yapılan okçuluk yarışmalarına ilgi büyüktü, Çevre köyler, ilçeler, illerden gelen izleyicilerin alkışları ve meraklı bakışları altında meydana inen Geleneksel Türk kıyafetleri içindeki okçularla birlikte Amasya Belediyesi Mehteran takımının Marşları ile meydan tarihi bir tabloya dönüştü,
Mehter Takımının marşları ile Yürüyüşe Geçen Geleneksel kıyafetli, Ankara, İstanbul, Tokat, Sivas, Amasya, Samsun, Kırıkkale ve Gümüşhacıköy Suluova bölgesinin okçuları ellerinde Bölgelerini gösteren flamalar ve bayraklar ile geçit törenine başladılar.
Protokol önünde Gelenek olarak “Safa nazarınız bizimle olsun” diyerek seyircileri selamladıktan sonra Seyircilerin “Kuvvet ola” diye bağırmaları ve alkışları ile birlikte geçit törenine devam ettiler, Alanda yerlerini alan Okçular ve Mehteran takımından sonra Okçuların “HU” sesleri eşliğinde Geleneksel “Yeniçeri Duası” okundu.
Bu kadar Tarihi sahnenin içerisine At Kişnemeleri ve gümbür, gümbür nal sesleri ile Gümüşhacıköy Atlı Spor Kulübü sporcuları rahvan atları ile giriş yaptılar ve Tarihi Sahne Tamamlanmış oldu,
Geleneksel Okçuluk yarışmalarında yer alan 20 metreden başlayarak uzaklaşan Puta yarışması ile başlayan yarışmalar birbirinden iddialı Kemankeşler tarafından seyircinin coşkulu alkışları altında sıcak ve keyifli bir yarışma süreci yaşandı, Kayseri Atlı Spor dan Ramazan Bıyıklı, Sivas Kemankeş ten Murat Beysun ilk üçe girerken birinciliği Tokat bölgesinden ve Kavsi grubunun kurucularından bir bakıma da hocalarından Olan Dr Yaşar Metin Aksoy Kazanmıştır.
Bayanlarında ve Miniklerin de Katıldığı yarışmalarda, Bayanlar birincisi Tokat Danişmend Kemankeş ten Özlem Uçan, miniklerde ise Suluova’dan Alperen Osman Keten, Kayseri bölgesinden Ziya Meneviş, Sivas Bölgesinden Tolga Beysun almışlardır.
Öğleden sonra başlayan yağmurla birlikte sone eren yarışmanın ardından yarışmada başarılı olanlara Gümüşhacıköy Öğretmenevinde Gümüşhaciköy Kaymakamı Sayın Serdar Kartal tarafından ödülleri, bölge temsilcileri plaketleri ve tüm katılımcılar da sertifikaları taktim edildi, ayrıca katılımcılara Amasya’da bastırılan ilk sikkenin bir kopyası armağan edilmiştir.
Gümüşhaciköy Kaymakamı Sayın Serdar Kartal, Gümüşhacıköy de Geleneksel okçuluk için Kılık kıyafetinden atıcılığına kadar bir takım oluşturmuş ve kısa süre olmasına rağmen Atıcılıkta iddialı duruma geldikleri gözlenmiştir.
Gümüşhacıköy Türk Okçuluğu Festivaline Milletvekili Avni ERDEMİR, Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Gümüşhacıköy Kaymakamı Sayın Serdar Kartal, Gümüşhacıköy Belediye Başkanı, Milletvekili Adayları AKP Hasan Ali Cesur, CHP Adayı, MHP Adayı Kenan Erzurumlu ve çeşitli daire amirlerinin yanı sıra çok sayıda vatandaşlarımız katılmışlardır.

Gönderen Osman SUVARİ-Amasya
İlkay DEMİRHAN
Kullanıcı avatarı
ilkaydemirhan
 
Mesajlar: 297
Kayıt: Pzt May 30, 2011 9:53 am

Re: Osman SUVARİ Tarafından gönderilen haberdir.

Mesajgönderen Murat_İnanır » Cum Haz 17, 2011 7:57 am

Maşallah...
Daha nice haberlere konu olma dileğiyle diyelim :D
Murat_İnanır
 
Mesajlar: 19
Kayıt: Çrş Haz 15, 2011 1:57 pm
Konum: Balıkesir / Edremit


Dön Genel Tartışmalar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron