Epoksi plaka muadili malzeme var mıdır?

Re: Epoksi plaka muadili malzeme var mıdır?

Mesajgönderen Ozan Yunus Bildik » Çrş May 09, 2012 9:17 pm

Denemedim ama bir öneri; Epoksi ile dakron iplerini karıştırarak biz bir plaka hazırlasak sonuç alır mıyız acaba?
Ozan Yunus Bildik

Mesajgönderen TanAkman » Prş May 10, 2012 7:40 am

Yanlış yazmışım kusura bakmayın konuya da hakim değilim zaten iplik elyaf makara şeklinde satıldığını söylemişti . Konunun özeti şu aslında tekne yapımı ile uğraşan bir arkadaşım bu malzemeleri bana gösterdi polyester kaplama sırasında kullanılan elyaf karmakarış 3-4 cm lik parçalardan oluşuyor .Hatırladığım kadarıyla elyafın düz yerleştirilmemesi kırılmalara yol açıyor .Bu durumda biz elyafı didikleyip uzunlamasına mı yerleştirmeliyiz. Yoksa kulllanlacak malzeme daha mı farklı. Birde cevap alamadığım sorumu tekrar edeyim bizim sinirleri döşeyip tutkallamamız bu epoksi tekniğine çok benziyor ben henüz sinir döşemediğim için bilmiyorum bu şekilde oluşan sinir yapısı epoksiden daha mı yumuşak yada çabuk deforme oluyor.
TanAkman

Mesajgönderen YusufAktaş » Cmt May 19, 2012 10:04 pm

Ozan Yunus Bildik yazdı:Denemedim ama bir öneri; Epoksi ile dakron iplerini karıştırarak biz bir plaka hazırlasak sonuç alır mıyız acaba?

Ozan abi bunu üç ay kadar önce ben de düşündüm ve balık malzemeleri satan bi yere misina ve türevi malzemelerin boyuna esneyeip esneyemediğini sordum o adam bana esnemez dedi. Bence en az 100cm'de 4-5mm esneyebilmeli üstelik bu çok çok yüksek kuvvet gerektirmemeli. Sizce dakron iplikler bu özellikleri karşılar mı?
YusufAktaş

Mesajgönderen Ali Kumbasar » Cmt May 19, 2012 10:48 pm

kırpık elyaftan denemeyin, uzun cam elyafları sinir gibi epoksiyle döşeyebilirsiniz yalnız salllar 3 mm yi geçmemeli patlama riski büyük, plastik malzemeler epoksi ile yapışmıyor denemeyinepoksi ziyan olmasın...
Ali Kumbasar

Mesajgönderen ilkaydemirhan » Çrş Haz 13, 2012 10:59 am

Salların üzerine ip şeklindeki cam elyafı yatırıyorsunuz ve üzerine epoksi reçineyi döküyorsunuz. Bu şekilde donmaya bırakıyorsunuz ve sonuç harika.
Epoksinin bir ömrü var. Onu doldurduğunda kırılacaktır. Bu süre ise epoksinin formülüne ve içerisindeki elyafın kalite-döşenme şekline göre değişiyor.
İlkay DEMİRHAN
Kullanıcı avatarı
ilkaydemirhan

Önceki

Dön Sentetik Malzeme Bilgisi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir