Pleksi glass nasıl bir malzeme

Pleksi glass nasıl bir malzeme

Mesajgönderen sayginocalan » Prş May 24, 2012 1:54 pm

Pleksi glass boynuz yerine düşündüğümüz zaman nasıldır? Esneklik ve mukavemete dayanıklılığı uygun mudur? Eğer pleksi glassın özellikleri uygun ise fiyat olarak da oldukça ucuz bir malzeme.
sayginocalan

Re: Pleksi glass nasıl bir malzeme

Mesajgönderen bilalhayridoğan » Prş May 24, 2012 8:01 pm

sayginocalan yazdı:Pleksi glass boynuz yerine düşündüğümüz zaman nasıldır? Esneklik ve mukavemete dayanıklılığı uygun mudur? Eğer pleksi glassın özellikleri uygun ise fiyat olarak da oldukça ucuz bir malzeme.

denemek lazım lamine olarak epoksi denendi kullanılıyor bildiğiniz gibi bunun haricinde fiber denemeleri devam ediyor.
https://gazi.academia.edu/BİlalHayriDoğan
"(o oku)Attığın zaman da sen atmadın, fakat Allah attı." (enfal suresi 17.ayet)
bilalhayridoğan

Mesajgönderen sayginocalan » Cum May 25, 2012 2:19 pm

Satıcılara sordum oldukça kırılgan bir maddeymiş. Sanırım kullanılmaz.
sayginocalan

Mesajgönderen m.emincan » Cmt Eyl 08, 2012 7:40 pm

Arkadaşlar gölbaşında model uçak yapan bir komşum var geçenlerde bu epoksi plakalardan ve bizim kullandığımız epoksilerden bahsettik.Ne için kullanıyorsunuz dedi anlattım size karbon fiber öneririm dedi çok esnek ve sağlamdır kırılması asla söz konusu bile değil dedi.Önceden deneyen varmı varsa nasıl sonuç aldı merak ediyorum saygılar :D :D
m.emincan

Mesajgönderen bilalhayridoğan » Cmt Eyl 08, 2012 10:26 pm

m.emincan yazdı:Arkadaşlar gölbaşında model uçak yapan bir komşum var geçenlerde bu epoksi plakalardan ve bizim kullandığımız epoksilerden bahsettik.Ne için kullanıyorsunuz dedi anlattım size karbon fiber öneririm dedi çok esnek ve sağlamdır kırılması asla söz konusu bile değil dedi.Önceden deneyen varmı varsa nasıl sonuç aldı merak ediyorum saygılar :D :D

deneyen yaşar metin hoca var. lakin fiyatı biraz tuzlu ...
https://gazi.academia.edu/BİlalHayriDoğan
"(o oku)Attığın zaman da sen atmadın, fakat Allah attı." (enfal suresi 17.ayet)
bilalhayridoğan

Mesajgönderen YusufAktaş » Çrş Eyl 12, 2012 1:31 pm

Ayrıca dilediğiniz gibi kestirmesi çok büyük problem... ben daha önce karbon fiber borularla uğraştım. Cidden kesmesi
şekillendirmesi çok sorun.
YusufAktaş

Mesajgönderen ilkaydemirhan » Sal Eki 23, 2012 8:17 pm

1. Pleksiglas kırılgan olduğu için uygun değil.
2. Karbon fiber hazır plaka Türk yayı formunda bükülemiyor. Lamine edilebilir ama sallar kazık gibi kalır. Daha düz formlu yaylar yapılabilir ancak.
3. Epoksi plaka ise enine lifler taşıyorsa kolayca kırılacaktır. Boyuna lifli olanlarını bulmak lazım ki ben hala bulamadım.

En iyisi epoksi yapıştırıcı ile cam elyafı liflerini boyuna sererek döşemektir. Aynı şey epoksi ve karbon lifler kullanılarak ta yapılabilir. Uygulama için atölye ortamı gereklidir. Evde yapmaya kalkarsanız; Kısa vadede evliler boşanabilir, bekarlar ebeveynleri tarafından kapı dışarı edilebilirler. Uzun vadede ise kanser yapabilir.

Bunların haricinde ben polyester ve cam elyafı kombinasyonunu kullandım, epoksi kadar verim alamadım. En iyi verimi cam elyafı ve epoksi yapıştırıcı ile aldım. Sentetik yayda, boynuz tarafına PVC kaplama, sinir tarafına cam elyafını epoksi yapıştırıcı ile döşeme tarzından verim alabildim.
Saygı ve selamlarımla.
İlkay DEMİRHAN
Kullanıcı avatarı
ilkaydemirhan

Dön Sentetik Malzeme Bilgisi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir