Sentetik Yay Yapımı Aşamaları

Sentetik Yay Yapımı Aşamaları

Mesajgönderen ilkaydemirhan » Çrş Nis 15, 2015 8:41 am

Sevgili arkadaşlar, size sentetik bir yay nasıl yapılır izah etmeye çalışacağım.

Bilindiği üzere yay yapımı ile ilgili bir çok yöntem bulunmaktadır. Bunlardan birisi de sentetik yay yapımıdır. Sentetik yay yapımı; malzemelerinin kolay bulunabilmesi, kısa zamanda yapılıp atışa hazır olabilmesi, organik yay kadar beceri gerektirmemesi ve sayılabilecek daha başka birçok sebepten dolayı tercih edilmektedir. Her yay yapımcısının kendine ait yöntemleri bulunmakta ve bunu sır gibi saklamaktadırlar. Burada size sadece sentetik yay yapımının ana hatlarını anlatacağım. Püf noktaları, uygulanan özel teknikler ve özel malzemelere girmeyeceğim. Sentetik yay yapmanın bin türlü yolu olduğundan diğer yan yolları bulmayı, yay yapanlara bırakıyorum. Anlatacaklarım olmazsa olmaz şeyler değildir. Bu işin bir kanunu ya da kurallar silsilesi yoktur. Bu yüzden lütfen anlattıklarımı benim tecrübelerim olarak algılayın ve yanlış uygulamalar tespit ederseniz bizi bilgilendirin ve siz de üzerine bir taş daha koyun.

Gelelim yay yapımına;

Öncelikle yay yapımında epoksi yapıştırıcı ve cam elyaf gibi tehlikeli malzemeler kullanılacağı için evde çalışmamanızı öneririm. Epoksi yapıştırıcı yapışma esnasında zehirli ve kanserojen olabilecek gazlar açığa çıkarır. Cam elyaf ise deri tahrişinden silikozise giden tehlikeli tablolara sebep olabilir. Çalışmalarınızı ev dışında (balkon, atölye, vb gibi izole ortamlar.) yapmanızı öneririm.

Sentetik yay yapımı için alet edevat ve malzemeye ihtiyacımız olacak.

Ortalama bir yay yapımı atölyesinde bulunabilecek alet listesi:
1-2 adet Ağaç törpüsü,
1 adet iz testeresi,
3 adet 50 cm lik işkence,
10 adet 15-20 cm lik işkence,
büyük boy mengene,
değişik numaralarda ahşapta kullanılan zımpara,
1 adet 50 cm lik çelik cetvel,
Erkek ve dişi yay kalıbı,
(Listeye malzeme eklemek isteyen ekleyebilir.)

Yay malzemeleri:
-Kayın papel 3 mm (Papel, mobilyacılar tarafından mobilyaların yüzü kaplanırken kullanılıyor. Mobilyacılar ya da marangozlar sitesinde bulunabilir. Kayın bulunamazsa başka ağaçlar da olur.)
-Epoksi yapıştırıcı (Ben, ERA 4000 kullanıyorum. Farklı alternatifler mevcuttur.)
-Cam elyaf (sinir gibi döşeneceğinden iplik halinde olması gerekiyor.)
-Kabza ve baş yapımında kullanılabilecek sert ağaçtan plaka.

Şimdilik bu kadar yeterli. Başlığa gösterilen ilgiyle orantılı olarak fotoğraf ta ekleyeceğim.
Eğer ilgi gösteren ve gerekli malzemeleri tamamlayan arkadaşlar olursa anlatmaya devam edeceğim inşallah. Yoksa kendi kendime yazıp çizmeyi düşünmüyorum.

Saygılarımla,
İlkay DEMİRHAN
Kullanıcı avatarı
ilkaydemirhan

Re: Sentetik Yay Yapımı Aşamaları

Mesajgönderen ali.temana » Çrş Nis 15, 2015 9:48 am

İlkay Bey öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Forumda ya da yaptığım araştırmalarda kalıp ölçüsüne rastlayamadım elinizde net bir kalıp ölçüsü var mıdır ??? Aynı zaman kabzayı nasıl yapıyorsunuz bunun için elinizde resimli bir anlatım varsa çok sevineceğim...

Teşekkürler
ali.temana

Mesajgönderen ilkaydemirhan » Çrş Nis 15, 2015 11:17 am

Merhabalar Ali Bey,

Kalıp dişi ve erkek parça olmak üzere 2 parçadan oluşuyor. Bunu 5 cm eninde sert dokulu bir ahşap parçadan hazırlıyoruz. Tam ölçülerini yarın vereyim. Kısaca izah etmek gerekirse dikdörtgen bir ahşap parçasının üzerine bir yay koyup çiziyoruz ve çizdiğimiz yayı marangozda şerit testere sayesinde çıkarttırıyoruz. Bu işlem elinde yay olan arkadaşlar için çok kolay. Ama olmayanlar ne yapacak derseniz? Bu konuda ben şöyle yardımcı olabilirim. Kalıbı gerçek boyutunda büyük bir kağıt üzerine çizer ve isteyenlere posta ile yollarım. Kalıp aşağıda çizdiğim gibi çıkarılacak. Arada çizilen yay kalıptan çıkarılacak çünkü kalıbı sıkıştırma sırasında araya bizim malzemelerimiz girecek. Onların arada kalabilmesi için arasının boş olması gerekiyor.

yay kalıbı.png

kalıp şema.png
İlkay DEMİRHAN
Kullanıcı avatarı
ilkaydemirhan

Mesajgönderen ilkaydemirhan » Çrş Nis 15, 2015 11:30 am

Kabza ve baş parçaları, yay taslağı tamamlandıktan sonra üstten yapıştırılacak.

Kabza aşağıdaki şekildeki gibi yapıştırılacak. Sonra törpü ile şekillendirilecek. Başlar da alttaki çizimde görülen şekilde üstten yapışacak. Çizimde görülen yay, Hun tipi kepaze yayına ait. Biz bu yaydan yapmayacağız. Bizim yapacağımız yay görünüş itibariyle Osmanlı yayı olacak. Bu resimle sadece baş ve kabzanın nasıl yapışacağını izah etmek istedim.

kepaze_english.png
İlkay DEMİRHAN
Kullanıcı avatarı
ilkaydemirhan

Mesajgönderen ali.temana » Prş Nis 16, 2015 12:18 pm

İlkay Bey A4 kağıdı üstüne çizdiğiniz kalıbın resmini çekip foruma ekleseniz ordan çıktı alsak kalıp ölçülerinde kayma olur mu???

İstanbul Anadolu yakasında ikamet eden arkadaşlarla iletişime geçmek isteyen var mıdır:)
ali.temana

Mesajgönderen ilkaydemirhan » Cum Nis 17, 2015 1:53 pm

Ali bey kalıp 1 adet A4 kağıda sığmaz. Yaklaşık 60x90 cm ebatlarında bir kağıda sığar. Ben 23 Nisan'a kadar seyahatte olacağım. Dönüce A4 leri yanyana yapıştırıp üzerine çizerim. Sonra tekrar bu A4 leri ayırır ve taratırım. PDF formatında buraya eklerim. Siz o A4 leri yazıcıdan çıktı olarak alır ve sırasına göre yapıştırırsınız ve gerçek boyutlu kalıbı elde etmiş olursunuz.
İlkay DEMİRHAN
Kullanıcı avatarı
ilkaydemirhan

Mesajgönderen ilkaydemirhan » Cum Nis 24, 2015 11:56 am

Merhabalar arkadaşlar,

Bendeki Grozer yayını kullanarak kalıbın şeklini A4 kağıtlarına çizdim ve PDF olarak tarattım. Çıktı alıp kağıtları aşağıda görüldüğü gibi dizerseniz kalıbın birebir kopyasını almış olursunuz. 1-5 arası sayfaların sayfa numarası sol üstte, 6-10 arası ise sol alttadır.

sentetik_kalip.jpg

sentetik_kalip.pdf
(475.88 KiB) 164 kere indirildi
İlkay DEMİRHAN
Kullanıcı avatarı
ilkaydemirhan

Mesajgönderen YusufAktaş » Çrş May 13, 2015 8:51 pm

Eline emeğine sağlık İlkay ağabey. Çok faydalı bi paylaşım olmuş, sağol.
Ancak benim kafama bişey takıldı bu şekil papellerden yaptığımız yaylarda kabzadan başa doğru kuvvet dağılımını nasıl ayarlayacağız? Zira ortaya sal kalınlığı her yerde eşit bir yay çıkacak malum..
YusufAktaş

Mesajgönderen ilkaydemirhan » Pzt Haz 22, 2015 9:51 am

Merhaba Yusuf, haklısın eğer papelleri tek parça olarak baştan sona uzatırsan dediğin gibi olur. Kabzadan başlayarak araya kısa papel atarak bunun önüne geçebilirsin. Papel kalın düşerse kaplama denilen daha ince bir malzeme var. Ondan koyabilirsin.
İlkay DEMİRHAN
Kullanıcı avatarı
ilkaydemirhan

Dön Sentetik Yay Yapımı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir