Türk Okçuluğu

A short text to describe your forum

PVC Yayım

PVC Yayım

Mesajgönderen mehmet ali TOR » Cmt Mar 23, 2013 2:55 pm

Sadece 30 dakika da bu hale geldi. 2 dakika bükeceğim noktaları ocaktan 10cm yukardan çevirerek ısıttım büktüm. Bükme işlemini yere koyarak yaptım ve ıslak bir bezle soğuttum. Bu hale geldi. Yay terse bükülüyor fakat çamaşır ipinden sadece görmek için yaptığım kiriş dönüyor. Bunun nedeni nedir?
Eklentiler
2013-03-23_16-23-27_278.jpg
mehmet ali TOR

Re: PVC Yayım

Mesajgönderen ilkaydemirhan » Pzt Mar 25, 2013 8:08 am

PVC borudan yay yapımını youtube da görmüştüm. Kiriş dönüyor demişsiniz nasıl döndüğünü anlayamadım. Video koyma şansı varmı? Nasıl döndüğünü anlarsam yardımcı olabilirim.
Saygı ve selamlarımla,
İlkay DEMİRHAN
Kullanıcı avatarı
ilkaydemirhan

Mesajgönderen mehmet ali TOR » Pzt Mar 25, 2013 12:50 pm

Yayı bu haliyle gerdiğimde, sanıyorum yumuşak olduğu için ipin gerginliğine dayanamayıp uç kısımları birbirine yaklaşıyor ve gerilmiş yay ilk haline dönüyor. Cevabınız sonradan geldiği için ben bu sürede yayı biraz daha eğip bükerek hun yayına benzettim ve tersten germedim. Çok yumuşak bir yay oldu. Bu benim için deneme oldu. Bir daha daha planlı ve güzel bir yay yapacağım yine pvc ile. Sert olması için büküm kısımlarına iç taraftan çelik yay koyacağım, bükmeden sabitleyeceğim önce yayları. Ayrıca yayın libre ölçümünü nasıl yapabilirim?
mehmet ali TOR

Mesajgönderen ilkaydemirhan » Prş Mar 28, 2013 2:48 pm

Denemeler devam öyleyse. Yayın libresini en kolay birmilyoncularda yada pazarlarda tezgahlarda satılan kantarlarla kabaca ölçebilirsiniz. Yayı birisine tutturun, kantarın kancasını kirişe geçirip bir ok boyu kadar çekip değeri okuyun. Bu kantarların dijitalleri bile bulunabiliyor.
Saygı ve selamlarımla.
İlkay DEMİRHAN
Kullanıcı avatarı
ilkaydemirhan

Dön Sentetik Yay Yapımı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir