Türk Okçuluğu

A short text to describe your forum

Bu boru başka boru:)

Bu boru başka boru:)

Mesajgönderen bilalguragac » Pzt Haz 27, 2011 12:17 pm

İç içe geçirilmiş kalde(reklam yapayım biraz) borudan hafta sonu için yay yaptım :) Arkadaşta kızılderili oku vardı, birde gez taktım ona, ilk okumu attım :) Bunuda neden yaptım, haftasonu ilk hun yayım asa gezi tarafından hunharca katledildi :) Sevenlerine Duyurulur...
Bilal GÜRAĞAÇ
Casablanca\FAS

"EY MİLLET-İ MERHUME, SAKIN YE'SE KAPILMA." M.Akif Ersoy-Atiyi Karanlık Görerek Azmi Bırakmak
bilalguragac

Re: Bu boru başka boru:)

Mesajgönderen suleymanelkan » Pzt Haz 27, 2011 6:29 pm

Size bir taktik vereyim, asa gezinde yayı çekerken her kademede bir fatiha üç ihlas okuyun. :)) Bende 25 cm'ye kadar işe yaradı.
Batıda Yüe-çiler'i ve 26 kavmi daha yendim. YAY çekebilen bütün kavimler tek bir aile gibi birleştiler. (Mete'nin, Çin imparatoruna hitaben yazdığı mektuptan alıntı)
suleymanelkan

Mesajgönderen cengiz çetin » Pzt Haz 27, 2011 6:43 pm

Sentetik yay yapımıyla uzun zamandır ilgileniyorum.Aslında tamamen sentetik değil.Ahşap üzerinde oynuyorum yine.Boynuz yerine epoksi plaka,sinir yerinede cam elyafı çift komponentli epoksi tutkalla yapıştırıyorum.Osmanlı yayında bu sistemi hiç çalıştıramadım.Ama Hun kabzalı yayda işe yaradı.Bu şekilde 8 tane yay yaptım.Hatta Gümüşhacıköyde bu yaylardan birisiyle ok attım.Ama son zamanlarda aynı teknikle yaptığım 4 yay kırıldı.Ahşap,epoksi,elyaf aynı olmasına rağmen kırılmalarına anlam veremiyorum.Bu gün iki yay kırdım.Normalde kirişi takıp ok atmam gereken durumda daha kirişi takarken kırıldılar.Epoksi yapıştırıcının ayarını tam yapamadığımı düşünüyorum.Ama kırılmayan sallar sonderece esnek ve çok rahat istediğim kadar çekilebiliyor.Bu sorunun kaynağını bulana kadar epoksi kullanmamaya karar verdim.Bu karardan sonra uzun süredir ilk defa sinir döşedim.bir hun kabzalı ve bir osmanlı yayı hazırlayıp,kurumaya bıraktım.Daha doğrusu kırılan yaylardan söktüğüm sinirleri uzun süre tutkalda bekletip,sallara presledim.Bir süre bekleyip açmaya çalışacağım.Eğer sorun yaşamadan açabilirsem sentetik yay yapımını bırakacak ve sinire devam edeceğim.
Cengiz ÇETİN ANKARA
cengiz çetin

Mesajgönderen cengiz çetin » Pzt Haz 27, 2011 7:42 pm

Bilal Gürağaç kardeşimiz ilk yayının katlinden bahsediyor:)) daha ilk yayda ... ben bugün iki tane kırarak kaç yüzüncüyü kırdığımı düşündüm.Keyifliydi...
Cengiz ÇETİN ANKARA
cengiz çetin

Mesajgönderen bilalhayridoğan » Pzt Haz 27, 2011 8:25 pm

osmanlıyı mı kırdın abi?
https://gazi.academia.edu/BİlalHayriDoğan
"(o oku)Attığın zaman da sen atmadın, fakat Allah attı." (enfal suresi 17.ayet)
bilalhayridoğan

Mesajgönderen cengiz çetin » Pzt Haz 27, 2011 9:17 pm

Kırmadım ama yakında kırarım.Kırılacak yer belli oldu
Cengiz ÇETİN ANKARA
cengiz çetin

Mesajgönderen Ozan Yunus Bildik » Sal Haz 28, 2011 12:39 am

Kesin benim yay kırılmıştır :roll:
Ozan Yunus Bildik

Mesajgönderen bilalguragac » Sal Haz 28, 2011 5:29 am

suleymanelkan yazdı:Size bir taktik vereyim, asa gezinde yayı çekerken her kademede bir fatiha üç ihlas okuyun. :)) Bende 25 cm'ye kadar işe yaradı.

Bende çok okudumda, 30 cm ye kadar dayandı, sonra sinir vurmadığım bir açıklık kalmıştı :) ordan kırıldı... yani suç bende :)
Bilal GÜRAĞAÇ
Casablanca\FAS

"EY MİLLET-İ MERHUME, SAKIN YE'SE KAPILMA." M.Akif Ersoy-Atiyi Karanlık Görerek Azmi Bırakmak
bilalguragac

Mesajgönderen ilkaydemirhan » Prş Haz 30, 2011 8:42 am

Cengiz kardeş hazır epoksi plakada liflerin yönü önemli. Hasır örgü şeklinde plakalar dayanıksız oluyor. Cam elyafının uzamına serilmiş olması gerekiyor. Yoksa kırılır. Benim gördüklerim hep hasır örgüşeklindeydi. En güzeli cam elyafını ve epoksiyi alarak plakayı kendinin yapmasıdır. Hatta cam elyaf yerine karbon elyaf kullan daha dayanıklı olur.
İlkay DEMİRHAN
Kullanıcı avatarı
ilkaydemirhan

Mesajgönderen suleymanelkan » Sal Tem 05, 2011 7:03 pm

bilalguragac yazdı:
suleymanelkan yazdı:Size bir taktik vereyim, asa gezinde yayı çekerken her kademede bir fatiha üç ihlas okuyun. :)) Bende 25 cm'ye kadar işe yaradı.

Bende çok okudumda, 30 cm ye kadar dayandı, sonra sinir vurmadığım bir açıklık kalmıştı :) ordan kırıldı... yani suç bende :)

He he :)) Sende yine iyi dayanmış, ama suç sende.
Batıda Yüe-çiler'i ve 26 kavmi daha yendim. YAY çekebilen bütün kavimler tek bir aile gibi birleştiler. (Mete'nin, Çin imparatoruna hitaben yazdığı mektuptan alıntı)
suleymanelkan

Sonraki

Dön Sentetik Yay Yapımı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir