Türk Okçuluğu

A short text to describe your forum

Laminasyon

Laminasyon

Mesajgönderen suleymanelkan » Prş Haz 30, 2011 4:24 pm

Sevgili arkadaşlar laminasyon yaparken hangi tutkalı kullanmamı önerirsiniz?
Batıda Yüe-çiler'i ve 26 kavmi daha yendim. YAY çekebilen bütün kavimler tek bir aile gibi birleştiler. (Mete'nin, Çin imparatoruna hitaben yazdığı mektuptan alıntı)
suleymanelkan

Re: Laminasyon

Mesajgönderen ilkaydemirhan » Cum Tem 01, 2011 1:48 pm

Boynuz-ahşap laminasyonu için balık kesesinden elde edilen tutkal ve sinir tutkalı karışımı en uygunu. Sinir uygularken de yine aynı tutkal kullanılabilir. Ama başka materyallerin laminasyonunu soruyorsan onu sentetik kısmında sorman daha uygun olur.
İlkay DEMİRHAN
Kullanıcı avatarı
ilkaydemirhan

Mesajgönderen cengiz çetin » Cum Tem 01, 2011 4:38 pm

Süleyman ağaç ağaç laminasyon yapacak abisi.Sözümü dinlemeyip hala soruyor.Bende KLIBERİT 563 tavsiye ediyorum.Yok olmadı, bulamıyorum diyorsa çift komponenetli epoksi(teknomarin ERA4000)olabilir mesela.Yok onuda bulamıyorum diyorsa beyaz ahşap tutkalı kullanabilir.Her yerde bulunabiliyor ve çok ucuz.İyi preslenirse harika sonuç veriyor.
Cengiz ÇETİN ANKARA
cengiz çetin

Mesajgönderen ilkaydemirhan » Cmt Tem 02, 2011 6:47 am

Korktuğum başıma geldi. Organik yay yapımı altında sentetik paylaşımda bulunursak yarın organik sentetik birbirine karışır. Lütfen sentetik her türlü paylaşımları sentetik altında yapalım. Aramıza yeni katılan birisi Osmanlı yayı yapımında kleberit kullanılıyor, forumda okudum der kimseye öyle olmadığını açıklayamayız.

Ben kayın papelleri beyaz ağaç tutkalı kullanarak lamine ediyorum. Gayette güzel oluyor. Daha pahallı tutkallara gerek yok bence. İsteyene nereden aldım nasıl lamelledim fotolarıyla anlatabilirim.
Kleberit su bazlı mı fiyatı ne kadar? Ne kadar zamanda kuruyor bilmekte fayda var. Cengiz kardeş azıcık bilgi verebilirsen sevinirim.
İlkay DEMİRHAN
Kullanıcı avatarı
ilkaydemirhan

Mesajgönderen cengiz çetin » Cmt Tem 02, 2011 7:56 am

kleiberit 569 bir tarafı ahşap olan herşeyi birbirine yapıştırabilen bir tutkal.Su bazlı değil.İşlem yapma süresi 5 dakika.yani çok kısa.5 dakika içinde kürleşmeye başlıyor.Kuruma süresi oda sıcaklığında 1 saat.bu sürenin sonunda çalışabiliyorsunuz.ama ele bulaşmaması gerekiyor.zira çıkmıyor.kazıyarak çıkrabilirsiniz.yapıştıktan sonra kopması imkansız.ahşap parçalanıyor ama ek yapılan yer ayrılmıyor.
Cengiz ÇETİN ANKARA
cengiz çetin

Mesajgönderen ilkaydemirhan » Pzt Tem 04, 2011 5:47 am

Kaç lira kleberit acaba? Denemek isterim. Epoksi tutkal gibi sağlam diyorsun yani. İki dezavantajı var elden çıkmıyor, 5 dk da kürleşiyor. Elden çıkmaması halledilebilir ama 5 dakikada kürleşmesi çok kötü.
İlkay DEMİRHAN
Kullanıcı avatarı
ilkaydemirhan

Mesajgönderen suleymanelkan » Pzt Tem 04, 2011 10:50 am

Cengiz abi seni dinlememekten değil, benim amacım forumun boş kalmaması,
Batıda Yüe-çiler'i ve 26 kavmi daha yendim. YAY çekebilen bütün kavimler tek bir aile gibi birleştiler. (Mete'nin, Çin imparatoruna hitaben yazdığı mektuptan alıntı)
suleymanelkan

Mesajgönderen cengiz çetin » Pzt Tem 04, 2011 4:18 pm

Bence Klıberit epoksiden daha sağlam.Silikon tüpü gibi tüplerde satılıyor.En son 17 tl ye aldım diye hatırlıyorum.Şuan bendeki tutkalda bitti.Sitelere yolum düşerse alacağım.Özellikle kabza baş yapıştırmada çok etkili.Kısa zamanda kuruması hem avantaj hem dezavantaj.Ben epoksi plakalarıda kleiberitle yapıştırdım.Epoksiyle yapışanlar ayrılabiliyor ama bu ayrılmıyor.
Cengiz ÇETİN ANKARA
cengiz çetin

Mesajgönderen bozokozdemir » Pzt May 28, 2012 3:59 pm

Peki deniz tutkalı iş görür mü? ahşap gemilerde o upuzun yelken direklerini bile deniz tutkalıyla lamine ederek inşa ediyorlar? internette çok iyi yapıştırdığı söyleniyor bazı marangozlar beyaz tutkal yerine deniz tutkalı tavsiye ediyor. (beyaz tutkalın ucuz olması tercih sebebi sanırım) ama yine de pek fazla yorum yok deniz tutkalıyla ilgili. bir de her yerde bulunabilen küçük tüplerde "404 epoksi" var. kiloya vurduğun zaman çok pahalıya denk geliyor ama hem küçük tüp 2,50 tl olması hem de heryerde bulunabilmesi avantaj. mesela geçende iki tahta parçası yapıştırdım 404 ile, yapıştırdığım yerden ayırmaya çalıştım tahta kırıldı ama yapıştırılan bölüme bişey olmadı. beyaz tutkal ise hemen ayrılıyor hem de 4 gün kuruttuğum halde. 404 ve deniz tutkalıyla ilgili düşünceleriniz nedir?
bozokozdemir

Mesajgönderen YusufAktaş » Sal May 29, 2012 10:03 am

Ben deniz tutkalı kullandım zamanında ama beyaz tutkaldan çok fazla kuvvetli olduğunu sanmıyorum. Bence tek avantajı sudan-nemden neredeyse hiç etkilenmemesi. Beyaz tukal pva bazlı ama deniz tutkalı ne bazlı bilmiyorum.
Bu ara ben de kleiberit'i kullanmayı düşünüyorum. Epoksi 404 hakkında da maalesef bilgim yok. Kolay gelsin...:)
YusufAktaş

Sonraki

Dön Sentetik Yay Yapımı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir