Ova akçası ile ilgili bir değerlendirme

Ova akçası ile ilgili bir değerlendirme

Mesajgönderen ilkaydemirhan » Prş Kas 14, 2013 8:22 am

Ova akçası temininde bazı sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu sebeple Ova akçası Acer campestre ile ilgili bir değerlendirme yazmak elzem oldu diye düşünüyorum. Aslında Osmanlı'nın yay yapımında akçaağaç kullandığına dair kesin bir bilgi yok. Telhiste Akça ağaç olarak zikredilen ağaç kabuk rengi ya da odunun renginden dolayı (beyaz) isimlendirilen ağaç olabilir. Bana göre akça pakça ağaç yani beyaz renkli ağaç anlamında kullanılmıştır. Nitekim Erzurum'da ve Artvin'de köylülere "akçaağaç" nerede bulunur diye sorduğumda bana hep huş ağacını gösterdiler. Ben akçaağacı gösterince "beyim o gösterdiğin karağaçtır" dediler. Yani halk ağacın rengine göre isimlendiriyor. Dedikleri gibi akçaağacın odun rengi hiçte akça değil. Karaağaç demek daha uygun olurdu belki. Huş ağacı ve diğer bazı ağaçların odunları ise gerçekten beyaz renklidir. Osmanlı, doğudaki illerde köylülere huş ağacı yetiştirtmiştir. Kim bilir belkide akçaağaç, huş ağacıdır. Bunun genetik analizlerle ortaya konması lazım ama şu an için bu çalışmayı yapabilecek kapasitede konu uzmanı yoktur. Belki önümüzdeki 100 yıl içerisinde belki de hiç olmayacak bir hayaldir, bilemiyorum. Osmanlı yayları ile uğraşan yabancılara işittirilirse bu çalışmayı yapabilirler. Biz ise bu tarz araştırmalardan oldukça uzağız maalesef. Bu sebeple kendinizi ova akçası bulacağım diye heder etmeyin. Huş, karağaç, elma, diğer akça türleri (çınar yapraklı akçaağaç en uygunu) ile yay denemelerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Son bir not; Ova akçasına Ülkemizin hemen hemen her yerinde rastlamak mümkün. Ben çalı formundan ileriye gittiğini pek görmedim. Ankara'da bazı parklarda mevcuttur. Bunlar biraz ağaç formundaydı ama dediğim gibi ormanda genelde çalı formunda oluyor. Ova akçasını tohumdan yetiştirdim ve isteyenler için hala tohum mevcuttur. Ancak Telhis'de bahsedildiği gibi 5 yılda iki bilek kalınlığına ulaşmıyor. Yani Telhis'te yay yapımında kullanılan ağaç hakkında verilen bilgiler, ova akçasıyla uyuşmuyor. Bilgilerinize.
Saygı ve selamlarımla.
İlkay DEMİRHAN
Kullanıcı avatarı
ilkaydemirhan

Dön Ahşap

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir