Boncuk Tutkalı

Boncuk Tutkalı

Mesajgönderen TanAkman » Pzt Mar 12, 2012 8:17 am

Mahalledeki marangozdan bir miktar boncuk tutkalı aldım bir ara elemanların biri wurth marka olduğunu söylemişti.Aşağıya link koyuyorum kılavuzunda 150-160 dereceye yanmaması için düşürün diyor ki bu bizim 65-70 derece ile kıyaslanınca korkunç bir fark bu tutkal organikse bu nasıl olur anlamadım.
Bir de uzun süredir kafama takılan ecdadın termostatı yoktu tutkal yapımı ile ilgili dokümanlarda dumansız ateşte diye yazıyor ki bu durumda ısıyı ayarlamak közde dahi olsa mümkün olmayacaktır.Metalle teması hakkında da bilgi yok .İlkay Beyin sık sık belirttiği bir mesele var çega yapımı esnasında metal kapta oluşacak paslanmanın etkisi olumsuz olacaktır diye tutkalın yapıştırma anında kullanılması oksitlenme okluşacak kadar uzun bir süre değil parça parça yapılırsa metal kap kullanımı hakkındaki fikirlerininz nelerdir.
Bu arada boncuk tutkalı benmari yöntemi ve cam kap ile sakız gibi oldu ama erimedi 75 dereceye kadar çıktığım halde çocuk makinede 130 derecede kullanıyoruz demişti.Bu markaya has bir durum olabilir mi?
http://www.wurth.com.tr/images/katalog/pdf/05_1070.pdf
Bu arada ypıştırma örneklerini makinede denerlerken gördüm son derece kırılgan ve kuru bir yapıştırması vardı
TanAkman

Re: Boncuk Tutkalı

Mesajgönderen erhanaltındere » Pzt Mar 12, 2012 7:09 pm

TanAkman yazdı:Mahalledeki marangozdan bir miktar boncuk tutkalı aldım bir ara elemanların biri wurth marka olduğunu söylemişti.Aşağıya link koyuyorum kılavuzunda 150-160 dereceye yanmaması için düşürün diyor ki bu bizim 65-70 derece ile kıyaslanınca korkunç bir fark bu tutkal organikse bu nasıl olur anlamadım.
Bir de uzun süredir kafama takılan ecdadın termostatı yoktu tutkal yapımı ile ilgili dokümanlarda dumansız ateşte diye yazıyor ki bu durumda ısıyı ayarlamak közde dahi olsa mümkün olmayacaktır.Metalle teması hakkında da bilgi yok .İlkay Beyin sık sık belirttiği bir mesele var çega yapımı esnasında metal kapta oluşacak paslanmanın etkisi olumsuz olacaktır diye tutkalın yapıştırma anında kullanılması oksitlenme okluşacak kadar uzun bir süre değil parça parça yapılırsa metal kap kullanımı hakkındaki fikirlerininz nelerdir.
Bu arada boncuk tutkalı benmari yöntemi ve cam kap ile sakız gibi oldu ama erimedi 75 dereceye kadar çıktığım halde çocuk makinede 130 derecede kullanıyoruz demişti.Bu markaya has bir durum olabilir mi?
http://www.wurth.com.tr/images/katalog/pdf/05_1070.pdf
Bu arada ypıştırma örneklerini makinede denerlerken gördüm son derece kırılgan ve kuru bir yapıştırması vardı

merhaba Tan bey marangoz olarak sorunuzu ben cevaplamaya çalışayım . öncelikle sizin aldığınız mdf kenarına pvc yapıştırmak için kullandığımız tutkaldır sadece makinede kullanılır bizim bahsettiğimiz boncuk tutkal farklıdır marangozlarda bulunmaz yıllar önce bunu kullanmayı bıraktık şimdiki marangozlar bunu bilmezler çevrenizde müzik aleti yapan atölye varsa saz-ud gibi şeyler onlara bakın bulursunuz
Kullanıcı avatarı
erhanaltındere

Mesajgönderen TanAkman » Sal Mar 13, 2012 12:29 pm

Erhan Bey haklısınız dün gece gözü kararttım hanımın sütlüğünde kaynattım tutkalı gene de sakız kıvamından öteye geçmedi zaten makinede sunta kenarına yapıştırma yaparlarken görmüştüm ama farklı olabilecekleri aklıma gelmemişti.

Bu arada forumları okuyacak olan yeni başlayanlara akşam başıma geleni anlatayım da aynı hatayı yapmasınlar (gerçi benim kadar safı çıkar mı bilmem) kahve makinesi içinde cam bardakta tutkalı eritmeye çalışıyordum olmayınca basıncı artırır belki diye kapalı kavanozda kaynattım gene erimeyince suyun kaynama derecesini yükseltmek için bir avuç tuz attım o anda çıkan şimşek çakması şeklinde bir ışık ve cozzzzzzzz diye bir sesti aman dikkat elektrik ve tuzlu su iyi bir kombinasyon değil.
TanAkman

Mesajgönderen bilalhayridoğan » Sal Mar 13, 2012 9:21 pm

deneyim için teşekkürler tan bey, mesajınıza ben ekleme yaptım,yani önemli gördüğünüz yeri ben kalınlaştırdım haberiniz olsun. selamlar,
https://gazi.academia.edu/BİlalHayriDoğan
"(o oku)Attığın zaman da sen atmadın, fakat Allah attı." (enfal suresi 17.ayet)
bilalhayridoğan

Mesajgönderen TanAkman » Çrş Mar 14, 2012 9:21 am

Teşekkür ederim Bilal Bey boncuk tutkalı aldığınız uygun fiyatlı bir yer varsa internet alışverişi yapabileceğim adresini alabilir miyim?
TanAkman

Mesajgönderen bilalguragac » Çrş Mar 14, 2012 3:48 pm

TanAkman yazdı:Teşekkür ederim Bilal Bey boncuk tutkalı aldığınız uygun fiyatlı bir yer varsa internet alışverişi yapabileceğim adresini alabilir miyim?

Merhaba, aşağıda bir link veriyorum boncuk tutkalı için. İyi Çalışmalar.
http://www.sanatmalzemeleri.com/urun_11 ... 200gr.html
Bilal GÜRAĞAÇ
Casablanca\FAS

"EY MİLLET-İ MERHUME, SAKIN YE'SE KAPILMA." M.Akif Ersoy-Atiyi Karanlık Görerek Azmi Bırakmak
bilalguragac

Mesajgönderen ilkaydemirhan » Çrş Mar 21, 2012 8:31 am

Sanatmalzemeleri sitesinden bende aldım denedim. Kendi yaptıklarım kadar olmasada yinede kullanılabilecek bir tutkaldır. würth'ün boncuk tutkalı uygun değil.
İlkay DEMİRHAN
Kullanıcı avatarı
ilkaydemirhan

Mesajgönderen TanAkman » Cmt Mar 24, 2012 9:36 am

Kötü komşu insanı mal sahibi yapar derler ya bende bi gazla kendi tutkalımı yaptım. 39 gr çıktı yaklaşık 16 saatte 65-70 derecede tahmini temostatın derecesine göre (termometre bulamadım 70 derecelik, elektroniklerde pahalı bebek geliyo yakında o yüzden tasarruf tedbirleri hakim ağaç hariç hiç bişeye para veremem) firesi de az oldu (bi 6 saat daha sabretsem onuda eritirdim) küçük kavanozda yaptım 4tl lik kahve makinesi kuyruklu termostat bide kaqvve makinesinin içine girecek çap ve boyutta kavanoz kullandım tendonuda mezbahada çıkartırken ttendonun kılıfını da çıkarmıştım içi boş boru gibi olan kısımlar dövülmeyince atmaya kıyamadım tutkal olur erir mi diye merak ettim lif lif olmayınca da bağ makasıyla ince ince kıydım canavar gibi oldu.Tek endişem termostat düzgün ölçüm yapmış mıdır? ve bu durum tutkalın yapıştırma gücünü etkiler mi?
TanAkman

Mesajgönderen ilkaydemirhan » Çrş Haz 13, 2012 9:52 am

Basit oda termometresi de iş görür. 70 derece üstü tutkalı bozar. Çünkü proteinler denatüre olur yapı değişir. 70 derecenin çok altı işlemin süresini uzatır yine bakterilerden dolayı tutkalın bozulma riski var. En iyisi bir termometre edinmek. Termostat yeniyse belki sorun olmayabilir ama yinede ölçüp bakmak lazım.
İlkay DEMİRHAN
Kullanıcı avatarı
ilkaydemirhan

Dön Tutkal

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir