BONCUK TUTKALI YAPIMI

BONCUK TUTKALI YAPIMI

Mesajgönderen bilalhayridoğan » Cum Mar 16, 2012 7:04 pm

Boncuk tutkalı, çega tutkalı ve hayvan tutkalı aynı tutkala verilen değişik isimlerdir. Bu tutkal için en iyisi ayak tendonu temizlenir, kurutulur, mermer üzerinde şimşir tokmakla dövülür ve elle didilir. Yaya yapıştırılacak uzun parçalar ayrılır. Geriye kalan döküntüler cam, toprak yada porselen bir kapta içerisine distile su konur ve 70 derece su banyosuna maruz bırakılır. Tendonlar eridikten sonra kaba partiküller tülbentle süzülerek uzaklaştırılır. 70 derece su banyosunda arada sırada karıştırılarak suyu iyice uçurulur. İyice koyu pelte kıvamına gelince soğumaya bırakılır. Soğuyan ve iyice sertleşen tutkal küçük küçük doğranır ve güneşte iyice kurutulur. İyice kuruduğuna emin olunc kuru bir yerde muhafaza edilir. Kullanılacağı zaman istenen miktarda alınarak yine distile su içerisinde ve 70 derece su banyosunda eritilerek kullanılır.
Hiçbir aşamada metal ile temas etmemesine dikkat etmek gerekir. Tutkal yapımı sırasında oluşacak bozulma ve ekşime belirtileri görüldüğünde tutkal dökülür ve işleme baştan başlanır. Tendon yerine hayvan derisi, balık hava kesesi ve kıkırdak doku gibi kollajen içeren dokular kullanılabilir. Bunların en iyisi balık hava kesesidir. İkinci sırada tendon 3. sırada deri gelir.

Ben yaya vuracağım sinirleri hazırlarken artan parçaları saklıyorum. Birikince benmaride 70 derece su banyosunda distile su kullanarak sinirleri hercü merc ediyorum. Zaten sinirlerin içerisindeki distile su krem rengi bulanık bir hale geliyor. Sonra bunu bir güzel tülbentten geçirip daha yayvan bir kaba alıyorum. Her ne kadar yağlardan arındırsamda üzerinde yağ damlacıkları birikiyor. Bunu da ince bir akvaryum hortumuyla sifon yapıyorum. Cıvık sahlep kıvamındaki sıvıyı dipten çekince bu yağ üstte kaldığı için yayvan kaba geçemiyor. 2-3 saatte iyice suyu uçuyor. Koyu pelte kıvamına gelince yayvan kaptan jelatin gibi ayırıyorum. İnce uzun şeritler halinde kesip bunları da küçük parçalar halinde makasla kesiyorum. Yayvan kapla beraber buzdolabına koyuyorum. Kalan suyuda buzdolabında uçuyor. Tıkır tıkır olunca bir günde oda ısısında kurutuyorum. Sonra hava ve nem almayan kaplarda saklıyorum. Benim yaptığım işlemin hiçbir aşamasında metalle temas yoktur. Buna dikkatinizi çekmek istiyorum.
Eğer bu aşamaları beraber yapalım diyen olursa müsait olduğumuz bir gün beraber yapalım. Yada bir video da buna çekelim.
Saygı ve selamlarımla,
YAZAN: İLKAY DEMİRHAN
https://gazi.academia.edu/BİlalHayriDoğan
"(o oku)Attığın zaman da sen atmadın, fakat Allah attı." (enfal suresi 17.ayet)
bilalhayridoğan

Re: BONCUK TUTKALI YAPIMI

Mesajgönderen bozokozdemir » Sal Nis 10, 2012 6:41 pm

forumda her yerde "tendonların suda erimesi"nden bahsediliyor. tendonlar gerçekten suda tamamen eriyor mu yoksa tutkal bir nevi 70 derece suda pişen sinir çorbası gibi birşey mi? yani nasıl kemik, kelle, tavuksuyu çorbası yaparken bu kemik ve et parçaları suya özünü salıyorsa sinirler de aynı şekilde özünü salıyor, biz de bu suyu ayırıyoruz, içindeki suyunu salmış sinirleri atıyoruz, daha sonra bu suyu yoğunlaştırarak mı tutkal elde ediyoruz? forumda resim yok ama internette "hide glue" diye aradığımda çıkan resimlerden anladığım kadarıyla yapılan şey bir nevi: "70 derecede pişen doku suyunu yoğunlaştırarak tutkal yapma" işi. bu doğru mudur?
bozokozdemir

Mesajgönderen bilalhayridoğan » Çrş Nis 11, 2012 11:40 am

bozokozdemir yazdı:forumda her yerde "tendonların suda erimesi"nden bahsediliyor. tendonlar gerçekten suda tamamen eriyor mu yoksa tutkal bir nevi 70 derece suda pişen sinir çorbası gibi birşey mi? yani nasıl kemik, kelle, tavuksuyu çorbası yaparken bu kemik ve et parçaları suya özünü salıyorsa sinirler de aynı şekilde özünü salıyor, biz de bu suyu ayırıyoruz, içindeki suyunu salmış sinirleri atıyoruz, daha sonra bu suyu yoğunlaştırarak mı tutkal elde ediyoruz? forumda resim yok ama internette "hide glue" diye aradığımda çıkan resimlerden anladığım kadarıyla yapılan şey bir nevi: "70 derecede pişen doku suyunu yoğunlaştırarak tutkal yapma" işi. bu doğru mudur?

Aynen öyle doğru bir tespit yapmışsınız.
bilalhayridoğan

Mesajgönderen bozokozdemir » Çrş Nis 11, 2012 12:00 pm

hmm. peki sinirlerin özünü tamamen suya saldığını nasıl anlıyoruz? posa gibi kuruyor mu yoksa küçülüp kalıyor mu? ne kadar çok pişirirsek o kadar mı iyi?
bozokozdemir

Mesajgönderen bilalhayridoğan » Çrş Nis 11, 2012 12:04 pm

bozokozdemir yazdı:hmm. peki sinirlerin özünü tamamen suya saldığını nasıl anlıyoruz? posa gibi kuruyor mu yoksa küçülüp kalıyor mu? ne kadar çok pişirirsek o kadar mı iyi?

Kaynaklara göre, kaynaklarda ne yazıyorsa o, belli ısı ve belli bir süre devam ediliyor aynı işleme. Modern anlamda bir tespit yapılmış değil. Fazla tuttuğunuzda veya eksik yaptığınızda aynı verimi alamıyorsunuz zaten.
bilalhayridoğan

Mesajgönderen bozokozdemir » Çrş Nis 11, 2012 1:56 pm

ben geçende yapmaya niyetlendim hani daha önce kullanılacak sinirlerle ilgili size sormuştum, işte o sinirleri kullandım. fırında 70 dereceye ayarladım 2 saat öyle beklediler fakat sonra evden çıkmam gerekti ben de kapattım fırını, tabi içindekini aldım ama 2 saat sonunda sanki hiç bir şey olmamış gibiydi sinir yumuşadı sadece ama su sanki aynıydı. neyse ben aldım bu karışımı attım buzluğa iyice dondu. umarım bozulmaz, tekrar atacağım fırına ya da olmazsa başka bir yöntemle yapacağım. fırının 16 saat yanması ne demek hem elektrik, hem bozulursa çok laf yerim.
bozokozdemir

Mesajgönderen sayginocalan » Prş Nis 12, 2012 4:53 pm

Herkese merhabalar,
Mezbahadan bayağı bi sinir ayarladım. Güzelce temizledim. Fakat aklıma takılan bir durum var. Havalar pek sıcak değil ve balkon da müsait değil. Sinirlerin kuruması için bodruma indirdim. Karton kutu üzerine serdim. Acaba bi mahsuru var mıdır? Sinirlerin bozulmasına sebep olabilir mi?
sayginocalan

Mesajgönderen Ali Kumbasar » Prş Nis 12, 2012 9:45 pm

Mahsuru yoktur, biraz daha geç kurur.
Ali Kumbasar

Mesajgönderen bilalhayridoğan » Cum Nis 13, 2012 11:40 am

Zaten direk olarak güneşe maruz bırakmak doğru değil diye biliyorum.
bilalhayridoğan

Mesajgönderen TanAkman » Cum Nis 13, 2012 12:34 pm

Nedenmiş acaba ? Bilginiz var mı?
TanAkman

Sonraki

Dön Tutkal

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir