BONCUK TUTKALI YAPIMI

Re: BONCUK TUTKALI YAPIMI

Mesajgönderen bilalhayridoğan » Cum Nis 13, 2012 8:59 pm

Çok ani sıcaklık değişimlerinde çabuk kuruyor ve fazladan sertleşiyor diye biliyorum. Ayrıştırırken parçalanmalara sebep oluyor. Ateş üzerinde veya direk güneşe maruz kalacak şekilde kurutulmaları tavsiye edilmiyor. Yaşar Metin hocanında bir makalesinde geçmişti bu konu yanlış hatırlamıyorsam. Kalorifer üstü, soba üstü veya direk soba yanı doğru değil. Normal sıcaklıkta bir odada tutmak en mantıklısı. (Tabi ki bu tutkal yapılacak sinir için o kadarda önemli değil, ben konunun başlığına tam dikkat etmemişim, konuya sinirden girince direk yay üzerine sinir işleme şeklinde sinir kurutma tarzını kasttetim.) :roll:

Ek olarak, kuruttuğunuz ortamda tendonların iki dallı olan tarafından değilde tek tarafından mandallayıp asma imkanınız olur ise daha uzun ve düz sinirler elde edersiniz. Başka bir biçimde de olabilir önemli olan düzgün kuruması. Bu parçalarken daha az tahriş olmayı sağlar, daha fazla verim alınır, tararken daha çok kolaylık sağlanır.
https://gazi.academia.edu/BİlalHayriDoğan
"(o oku)Attığın zaman da sen atmadın, fakat Allah attı." (enfal suresi 17.ayet)
bilalhayridoğan

Mesajgönderen bilalhayridoğan » Cmt Nis 14, 2012 8:29 pm

ERCAN ÖZEK
SA.
Nihayet çega'ya başladım.
Geçen yaz sinirleri kuruttum,sonra bu sinirleri temmuz sıcaklarında sıcak su ile ve çok güçlü deterjanlarla,yağ sökücüler ile yıkayıp üzerlerindeki artık yağları tamamen temizledim,sonra tekrar kuruttum.
Dövdükten donra leblebi taneleri kadar balta ile doğradım ve bu leblebi gibi sinirleri kahve değirmeninde pamucuk pamucuk olana dek öğüttüm.Kireçsiz su ile bir tencerede buzluğa attım ,iki gün orada buz tuttular(daha iyi yumuşama olması için).
Sirke vs sakın denemeyiniz...Ayrıca buzluğa sakın emaye tencere koymayın.Mineleri çatlıyor.
Dün 300 gr pamucuk siniri hoopp 75 derece suyun içine... Dünden beri eriyorlar.Şimdi Eşimden gizli gizli blenderden de geçirdim,iyice yumuşadılar..İki günden beri 75 in içindeler.Hergün fotolarını yollayacağım
ERCAN ÖZEK
bilalhayridoğan

Mesajgönderen bilalhayridoğan » Cmt Nis 14, 2012 8:29 pm

ARSİLAN
Biz cam bardak cam kavanoz kullanıyoruz. Ancak bozulma koruyucu madde nedeniyle mi yoksa tutkalın yapısı nedeniyle mi bilmiyorum.
ARSİLAN
bilalhayridoğan

Mesajgönderen bilalhayridoğan » Cmt Nis 14, 2012 8:30 pm

ERCAN ÖZEK
Şimdi şu da varki; deri tutkalı imal edenler deri kullanıyor,buda derinin üzerindeki kıl ve yağları ayıklamak için çok çok kuvvetli kimyasal çözücüler kullanılıyor.Bu kimyasalllar kesinlikle deri içinde kalıyor.Deride kalan kimyasalllarda temizlenmeden ısıl işleme tabi tutulunca, reaksiyonda metali deforme edip tutkal içine karıştırıyor,kanaatindeyim.
Ayrıca eskilerin ısı sabitleme teknolojileri olmadığı için sürekli karıştırıyormuş .Ben de Cengiz arkadaşımız gibi sürekli karıştırmıyorum.Böylecede metal metale sürtünmüyor ve metal artıkalrı keinlikle oluşmuyor.Oluşsa bile aşırı sıvı halde 6 kat tülbentten geçireceğim.
BURASI ÇOK ÖNEMLİ BENCE::::::Deri tutkalı yapımcılarınında deri eritme esnasında karşılaşmış olabilecekleri ve benimde yapıp gözlemlediğim bir eritme anındaki teknik bir hata olabileceğini düşündüğüm hatayı da yapmış olabilirler ki ŞÖYLE;
İki sene önce salinsky mukozayı benmari tekniği ile değil doğrudan alttan gizli rezistans ile ısıtma işleminde eritme yaparken derece 75 e ayarlı sabit olmasına rağmen , 75 derecede devrenin kesilmesine rağmen, kuvvetli ısıtıcı olması sebebi ile rezistans iç ısısını arttırmaya devam ediyordu ve 80-85 derece çıkıyordu. Tabi ki haliyle bu suyuda etkiliyor ,sonra yine 70-74 dereceye inip 75 i aramaya başlıyor .75 derece olunca devre yine atıyor ama dediğim gibi rezistansın iç ısısı sürekli 80-85 çıkıyordu. Dercen olmazsa hep 75 de sanarsın.aslında 85 e kadar çıkıyor.Buna mukabil 5 dakika karıştırmadığımda tortular hemen dibe çöküyor ve bu tortular 85 derece resmen yandılar(dibi tuttu)ve elbetteki balık mukozası erime işlemi değil resmen pişirme işlemine tabi tutulmuş oldu.Pişen ve dibi tutuan tutkal beş para etmez.
Dediğim gibi deri tutkalı yapanlarda,büyük miktarda deri ile çalıştıkları için çok kuvvetli ısıtıcılara ihtiyaç duyuyorlardır mutlaka ve işlem yaptıysalar,ısıtıcı ile devre atımı arasındaki artan fazla ısı derileri pişiriyordur ve deri üzerindeki tabaklamadan kaynaklanan kimyasallarda cabası..

Hem öyle olsa piyasada satılan benmariler camdan yapılırdı.Belki camdan olan da vardır...
AMA dediğim gibi cam konusunda sizlere kesinlikle katılıyorum.şimdi hemen tutkalımı cam kavonoza aktarcağım.(kavanoz hiç aklıma gelmemişti YA-HU..)
350 gr kadardı galiba sinirlerim.su da ekleyince boyut büyüdüğü için hep iri cam tencere aramıştım..
Ayrıca tutkal imalinde eski ustalar nasıl malzeme kulanmışlardır acaba?
ERCAN ÖZEK
bilalhayridoğan

ERCAN ÖZEK
Daha önce sığır sinirinden ÇEGA tutkalı yapanınız varmı içimizde?
Cengiz arkadaşımızın koyun sinirinden tutkalını kastetmiyorum..
Metal tencerelerin yerine hemen 5 lt lik cam kavanoz ve daha derin güğüm aldım.Şimdi içim daha da rahatladı..
İyice kelle-paça çorbası rengine geldi...
İyice buharlaşana-pelteleşene dek ısıtmaya devam edeceğim.Sonra yine blenderden geçiririm...
Unutmadan bilgilerini esirgemeyenlerden Allah razı olsun..
ERCAN ÖZEK
bilalhayridoğan

ERCAN ÖZEK
SA.
4.günde bitti...Çega iyice pelteleşti..
dün akşam suyu azaldığında tamamen jelleşti.Biraz daha eritmek için sıcak su ilave ettim.
Bu jelleşme olduğu anlamına mı geliyor.Çegayı sudan çıkarayım mı?
Tahta kaşığı içine daldırıp karıştırdıktan sonra dışarıda kuruyunca sinirler gerçekten tahta kaşığa yapışıyor.
Ayrıca bugün ilk kez gördüm ki tutkal sıvısının üstünde 1 mm kaymak gibi tabaka katmanı oluştu.Altı sıvı...Bu katman yağ değil..
Bu katman da jel halinde ve o da yapışkan özellikli..
Tutkalı sıvı halde tülbentten süzdükten sonra kalan tortularıda tekrar geri kazanım yoluna gideceğim.100 gr tortu kalsa onlarıdan da tekra 50 gr kazanırım herhalde..
ERCAN ÖZEK
bilalhayridoğan

Mesajgönderen bilalhayridoğan » Cmt Nis 14, 2012 8:31 pm

ARSİLAN
Rengi güzel bence olmuş. Bu ince bir kat halinde tavaya dökülüp kurutulacak. Jel halinde iken bıçakla küp küp kesiyorlarmış ve ipe diziyorlarmış.
ARSİLAN
bilalhayridoğan

Mesajgönderen bilalhayridoğan » Cmt Nis 14, 2012 8:31 pm

ERCAN ÖZEK
Teşekkür ederim..
Bugün süzdüm ve cam tepsilere aktardım.
1.2.3.kalite olarak ayırdım.

1.kalite ,sadece tülbentten doğal olarak süzülmesi ve hiç tortu sızmadı.

2.kalite ,tortular arttıkça tülbentten süzüm çok zorlaşıyor ve elle sıktım.Böyle olunca tülbent aralarından en küçük tortular basınçtan sızdılar.yok denecek kadar az tortu karıştı içlerine.

3.kalite kalan sadece sinir posaları ,onlarıda ziyan etmemek için blenderden geçirdim bozadan daha daha ince oldular.Belki yama ve tıkama işlerinde kullanılabilir diye ziyan etmedim.

Gerçektende uzun süre su ısıttığım aleminyum tencerenin duvarlarında beyaz oksitlenmeler oluyor.Gerçi ben kaliteli çelik tencerede bir gün tutmuştum.Tutkalın mithiş sarılgan ve tutucu özelliği var,çelik tencereye ve cama bile çok şiddetli tutunuyor.Eğer dandik bir çelik tencerede yaparsanız inanın üzerinden oksitlenmiş tabakasını söker alır ve içine karışır.

Şimdi jelleşmelerini bekleyeceğim.kuruttuktan sonrada boncuk boncuk iplere dizeceğim.
Bundan sonra cam tepsilere kalite kalite ayırıp döktüm.Şimdiden jelleşmeye başladılar...
Saygılar.
ERCAN ÖZEK
bilalhayridoğan

Mesajgönderen bilalhayridoğan » Cmt Nis 14, 2012 8:33 pm

ERCAN ÖZEK
Cam tepsilerde asla dökülmeyecek olarak jelleştiler.
Ama hava sıcaklıkları çabuk buharlaşmasına engel.Bu yüzden çürüyüp bozulmalarını engellemek için tekrar 75 derece buhara tutuyorum,çeyreği buharlaştı.Diğerlerinide sabit 75 te fırına attım.
Tekrar ısıyı görünce sıvılaşan çega da aşırı sıvı halinin içinde su ve sinir bölge bölge ayrılamaya başladı.
Eğer çega yapıp bu işlemi uygulayacak olan varsa kesinlikle ara ara karıştırması şart .
Çünkü tutkalın içindeki herşeyin eşit olarak su içinde dağılmasında fayda var..
6.günün sonunda aleminyum güğümün haline bakınız.Demek ki uzun süreli eritmelerde dehşet oksitlenme oluyormuş.Artık bunu foto ile de belgeledim.Cam şart..Ben deri tutkalında derilerde kimyasal çözücüler kullanıldığı için tutkalı bozar kanısındaydım.Uzun süreli ısıtmada da bu problem oluşabiliyor.Son anda benim çegayı kurtaran Hocalarıma teşekkür ederim.
ERCAN ÖZEK
bilalhayridoğan

Mesajgönderen bilalhayridoğan » Cmt Nis 14, 2012 8:34 pm

ERCAN ÖZEK
300 gram sinirin en küçük ve en büyük tortusunu bile ziyan etmedim ve 1.2.3. kalite olarak ayırdım.sanırım 140,80 ve 30 gr toplam 250 gr'ı elimde kalır sanırım tam kurumadan birşey diyemem.
Savurgan davranırsamda 3 yaya yeter herhalde..
Termostatlı ısıtıcıyı kendim yaptım.çok basit.derece bağımsız dışarıdan.
Termostatlı ısıtıcıyı kendin yap 50 Tl falan tutar.İlkay Hocamın kavsi sitesinde çizim örneği vardı.Ama istersen sana ayrıca anlatırım.Çok kolay.
Ve daha derli toplu ve güvenli oluyor.
İlkay hocamın Kavsi sitesinde yapımı vardı.isterseniz size tekrar detaylı anlatırım.
Her tür ısıtıcıda olur ama su içinde ve cam kavanoz şart ve en az 300-500 gr sinirle uğraşmanız gerekir kanısımdayım,çünkü 6 gün sürdü.50 gram sinir elde etmek için boş yere uğraşmayın derim.
Derecesinden emin olmak için termostatlara fazla güvenmeyin ,kalorifer kazanı ile ilgili dükkanlarda 120-130 limitli derece bulabilirsiniz. termostatı derecede gördüğünüz ısıya göre ayarlarsanız daha iyi olur .
Her türlü kontrollü ısıtıcıda yapabilirsiniz elbette..tost makinesi,güğüm, aradaki su ve 5lt cam kavanoz arasındaki ısı transferini çok iyi ayarlamanız gerekir. Yani kavanoz içindeki sinirlere ısı gelene dek belli bir kayıp olur,Mesela tost makinesi 80 derecede ise,ısı,kavanoz içinde 70-75 e inebilir.Bu yüzden derece ile kavanoz içini çok iyi ölçmeniz gerekir.
Ayrıca kavanoz kesinlikle su içinde askıda durmalı ki tabana temas etmesi durumunda 80 derece ile doğrudan temas sebebi ile alttaki tutkallar erimez resmen pişer.Bu şekilde de pişmelerine engel olunuz.
Ben ara ara günde iki üç defa karıştırdım.bazen 16 saat hiç karıştırmadığım oldu.6 gün aralıksız karıştıramaz insan YA-HU.
Yeri geldi evde ben ve ailemden hiç kimse olmadığında kaza,yangın,kısa devre vs olmasından korktuğum için fişi çekip güğümün üzerini battaniye ve yorganla örttüm ve 9-10 saat 60 dereceye inerek dayandığını gördüm.
Ama anlamasam bile kişiler yeteneksel özelliklerine göre otomatik bir karıştırıcıda ayrıca dizayn edilebilir.
Kolay gele.
ERCAN ÖZEK
bilalhayridoğan

ÖncekiSonraki

Dön Tutkal

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir