Balık Tutkalı Hide Glue ve Fish Glue Hakkında

Balık Tutkalı Hide Glue ve Fish Glue Hakkında

Mesajgönderen bilalhayridoğan » Cmt Nis 14, 2012 8:11 pm

İLKAY DEMİRHAN
Fish glue denilen yapıştırıcı ile hava kesesi arasında epeyce fiyat farkı var. Fish glue sıvı halde olduğundan içerisinde bozulmasını engelleyici kimyasallar vardır diye düşünüyorum. Ben kullanmadım ama kullandığını bildiğim birisi var ve önermiyor. En güzeli "dried air bladder yada isinglass" dedikleri hava keseleri. Bunlarında Mersin balığından alınmış olmaları gerekiyor.
Hide glue, hayvan tutkalı, boncuk tutkalı ve deri tutkalı aynı şeyi ifade ediyor. Hayvan derisinden ben mari yöntemiyle elde ediliyor. Balık tutkalında olduğu gibi esas madde kollajen. Kollajenin 19 değişik tipi var. Sanırım bu tiplere göre yapışma, kuruma ve çözülme özellikleri değişiyor. Bu kollajen tipleriyle ilgili yakında bir çalışma yapacağım. Umarım sonuçları bize faydalı olur.
Bunlardan başka kemik, boynuz ve tendondan da tutkal elde ediliyor. Biz tendon ve deri tutkalını kendimiz elde ediyoruz. Bu yöntemi forum sayfalarında bulabilirsiniz.
Hayvansal kökenli tutkalların ana yapı taşı kollajen maddesi. 119 çeşit kollajen var. Eğer bütün bu tutkalların kollajen tipi ortaya konmuş olsaydı bir yorum yapabilirdim. Ama şu anda yapamıyorum. Elbette mersin balığı hava kesesinden elde edilenle balığın derisinden elde edilen tutkal kalite olarak aynı olmayacaktır. Buna damak ta dahil. Kimyasal yapısı hakkında konuşmak için erken, kalite olarak sıralamak gerekirse ilk sırayı mersin morinasının damak etinden elde edilen alacaktır. Sonra diğerleri gelir.
Çega ve balık tutkalı küçümsenemeyecek yapıştırıcılardandır. Basit yapılarına rağmen mükemmel yapışma kabiliyetleri vardır. Akçaağaç tarafından mükemmel bir şekilde emilirler. Elastiktirler. Tek kusurları kokuları ve suya karşı hassasiyetleridir. Akçaağaç-tendon-boynuz laminasyonunda her üç malzemeye de mükemmel uyum sağlarlar.

İLKAY DEMİRHAN
https://gazi.academia.edu/BİlalHayriDoğan
"(o oku)Attığın zaman da sen atmadın, fakat Allah attı." (enfal suresi 17.ayet)
bilalhayridoğan

Re: Balık Tutkalı Hide Glue ve Fish Glue Hakkında

Mesajgönderen bilalhayridoğan » Cmt Nis 14, 2012 8:27 pm

İLKAY DEMİRHAN
"Balık tutkalı morina balığının sahtiyan kalınlığında ve şeker renginde damak derisidir. Balık avlanınca ağzından bu parçanın etrafı bıçakla çizilip elle koparılır. Çarşı böreği gibi uçları devşirilir, kurutulur. Yirmidört saat kadar soğuk suda tutulur. Yumuşadılır, tozu izale edilerek ve birkaç tanesi birbiri üstüne konularak mermer üstünde şimşir tokmakla dövülür. Döverken tokmak dil ile yalanır. Su ile ıslatılırsa tutkal kesilir işe yaramaz. İnceliği kararını bulunca çarşı yufkası gibi kesilir. Etraftan kesilen parçaları toplanıp yine birleştirilmek üzere dövülür."
Kaynak: Süleyman Kani İRTEM
İLKAY DEMİRHAN
https://gazi.academia.edu/BİlalHayriDoğan
"(o oku)Attığın zaman da sen atmadın, fakat Allah attı." (enfal suresi 17.ayet)
bilalhayridoğan

Mesajgönderen bekirkurun » Pzr Mar 17, 2013 12:37 am

selam ilkay bey
ben denizli ve izmirde tüm çabalarıma rağmen isinglass bulamadım
nereden ve nasıl temin edebilirim,
bu konuda yardımcı olabilirmisin
bekirkurun

Mesajgönderen ilkaydemirhan » Pzt Mar 18, 2013 7:26 am

Aleykum selam Bekir bey,
İsinglass denilen Mersin Balığı hava kesesini Türkiye'de bulmak zor. Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsünde yetiştiriciliği yapılıyor. İstanbul Üniversitesinde bir hoca üzerinde denemeler yapıyor. Mersin'de bir firma üretip satıyor ama bir parçasını dahi koklatmıyorlar. Türkiye'de bu balıkla ilgilenen kurum ve kuruluşlarla yazışmaktan usandım. Hava kesesinin ve damak etinin işe yaradığını öğrenince artıklarını denizin ortasına bırakmaya başladılar. Türkiye'de durum bu. Eğer kaliteli isinglass almak istiyorsanız en yakın yer Almanya.
http://www.kremer-pigmente.com/en/mediu ... 63110.html

Bu linkten ulaşabilirsiniz. Satın almadan önce nasıl kargo edileceğini, Türkiye'ye gönderip gönderemeyeceğini falan sormanız gerekir. Göndermiyor olabilirler. En iyisi Almanya'da ikamet eden bir tanıdığınız vasıtasıyla almak.
Saygı ve selamlarımla,
İlkay DEMİRHAN
Kullanıcı avatarı
ilkaydemirhan

Mesajgönderen hamitesen » Pzt Mar 18, 2013 7:34 am

ilkaydemirhan yazdı:Aleykum selam Bekir bey,
İsinglass denilen Mersin Balığı hava kesesini Türkiye'de bulmak zor. Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsünde yetiştiriciliği yapılıyor. İstanbul Üniversitesinde bir hoca üzerinde denemeler yapıyor. Mersin'de bir firma üretip satıyor ama bir parçasını dahi koklatmıyorlar. Türkiye'de bu balıkla ilgilenen kurum ve kuruluşlarla yazışmaktan usandım. Hava kesesinin ve damak etinin işe yaradığını öğrenince artıklarını denizin ortasına bırakmaya başladılar. Türkiye'de durum bu. Eğer kaliteli isinglass almak istiyorsanız en yakın yer Almanya.
http://www.kremer-pigmente.com/en/mediu ... 63110.html

Bu linkten ulaşabilirsiniz. Satın almadan önce nasıl kargo edileceğini, Türkiye'ye gönderip gönderemeyeceğini falan sormanız gerekir. Göndermiyor olabilirler. En iyisi Almanya'da ikamet eden bir tanıdığınız vasıtasıyla almak.
Saygı ve selamlarımla,

100 gr kurutulmus hava kesesinden ne kadar tutkal elde edebiliriz acaba ?
hamitesen

Mesajgönderen bekirkurun » Pzt Mar 18, 2013 7:37 am

teşekkür ederim ilkay bey
galiba gurbetcilere yalvaracağız
bekirkurun

Mesajgönderen ilkaydemirhan » Pzt Mar 18, 2013 7:58 am

Rica ederim arkadaşlar.
Mersin balığından başka balık türlerinin hava keselerinden de tutkal yapanlar var. Yayın balığı en çok kullanılanıdır. Bir de uzakdoğuda bir balığın hava kesesi satılıyor tutkal için ama unuttum hangisiydi?

Hava kesesinin içinde bulunan maddenin adı kollajendir. Sinir tutkalında ve boncuk tutkalında da bu madde vardır. Kollajenin tiplerine göre yapışma gücü farklılık arzediyor. Jelatin de kollajenin ısı görmüş halidir. Jelatin de düşük mukavemetine rağmen yapıştırıcı olarak kullanılıyor. Osmanlı yay yapımcıları bu güne erişseydi ve bu sanat devam etseydi balık tutkalını bırakırlardı. Çünkü sudan etkilenen bir tutkaldır. Sudan etkilenmeyen ve daha etkin tutkallar günümüzde mevcuttur. Ancak geleneksel yay yapımında orjinal malzemenin kullanılması taraftarıyım. Sentetik yay yada yarı organik yay bundan hariç tutulmalıdır. Bunlarda istenilen malzeme kyullanılabilir.

Hamit bey sorduğunuz konuda bir denemem olmadı. Bir fikrim yok. Deneyen arkadaşlar cevap yazacaklardır.

Saygı ve selamlarımla,
İlkay DEMİRHAN
Kullanıcı avatarı
ilkaydemirhan

Dön Tutkal

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir