Çega tutkalı iki gün sürdü

Çega tutkalı iki gün sürdü

Mesajgönderen sayginocalan » Pzr May 20, 2012 6:36 pm

Selamunaleykum,
Allahın adı ile başladığım çega tutkalı iki gün sürdü. Ben de hayret ettim ama durum böyle.
Çeğa yapımı için hiç dövüp ditmediğim, yaya vurmak için kullanmayacağım, tendonların üst kısmından çıkan yuvarlak boru şeklindeki kısımları kullandım. Yaklaşık olarak 30-35 tane vardı. Ağırlık olarak sanırım 700-800 gram vardır. Bu kısımları daha önceden kurutup, yağını bir bez ve tel fırça ile sildim. Daha sonra bir tencerede (bu tencere alüminyum) Telhisde yazdığı gibi biraz kaynattım. Kaynatma çok uzun sürmedi ve kaynatırken devamlı üzerine çıkan yağları tahta kaşık ile aldım. Daha sonra bu çıkan suyu döktüm. Hafif su alıp şişen sinirleri buzdolabının alt katına kodum. Ertesi gün kaynatma yaptığım tencerenin tabanına bir tahta koydum, tahtanın üzerine de 5 litrelik bir kavanoz koydum. Kavanozun içine çeşmeden sıcak su kısmında su doldurdum. Bizim evde termisfon antibakteriyel özelliği var olduğu için sıcak kısmından koydum. Eğer bu imkan yoksa hazır suyu ısıtıp konulabilir. Bir derece ile istenen 70-75 derece sıcaklığa ulaşınca tendonları içine attım. Bu arada tendonlar olduğu gibi kavanoza atıldı.
DSC_0621.JPG
İlk gün kaynatma işlemi

Bir 12 saat bu şekilde kaynadı. En büyük sorun kavanozun dibinde sıcaklığın 80'e yaklaşması üst kısımda ise 65 civarında olması idi. Bunu da sık sık karıştırarak hallettim. Bu arada tenceredeki su eksilip duruyordu. Örneğin gece 12'de suyu koyuyordum. Sabah namazına kalkınca su bayağı bi eksilmiş oluyordu. Ketılda su ısıtıp ekliyordum. Bir diğer sorun kavanozdaki suyun eksilmesi idi. Onu da kavanozun kapağını üzerine kapatmadan bırakarak çözdüm. Isının iyi dağılması için de kavanozun çevresine alüminyum folyo sardım. 12 saat sonunda yumuşayan tendonları rondoda parçaladım. Aynı şekilde bir 24 saat daha kaynayan tendonları bu sefer blendırdan geçirdim.
DSC_0641.JPG
Blendırdan geçirme işlemi.

Bu işlem sonunda bulamaç gibi oldu, kolojen tamamen kendini saldı. Yaklaşık olarak bir 5 saatte bu şekilde kaynadı. Sonunda pelte, telhisteki tabirle paluze kıvamına geldi. İki tane üst üste konmuş plastik un süzgecinden geçirip uzun borcam fırın tepsisine koydum. 1 saat kadar 3 boyutlu fırında 100 derecede beklettim.
DSC_0642.JPG
Fırınlama işlemi

100 derece çünkü tepsideki ısı 70 dereceyi bu şekilde buluyor. Tepsiyi fırından çıkarınca 5-10 dk içinde jelleşmeye başladı. Bıçakla enine boyuna kesip balkonda bir süre bekletip kuruttum.
Şimdi buzdolabında kuruyorlar. Süzme sonucunda kalanları da tekrar kaynatıyorum. Onu da ikinci kalite olarak ayıracağım.
Saat olarak tam hesap etmedim ama, kaynatma işlemine Cuma günü saat 19 civarında başladım. Pazar günü saat 16 civarında kaynatma işlemi bitti. Kalitesi konusunda şimdilik birşey diyemem. Daha sonra buradan kalitesini söylerim. Zamanla çektiğim fotoları da ekleyeceğim. Bu arada bütün işlemlere Bismillahla başladım ki Bismillahla başlanan bir işin sonu her zaman hayırla biter.
Herkese selamlar.
En son sayginocalan tarafından Sal May 22, 2012 5:18 am tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
sayginocalan

Re: Çega tutkalı ik gün

Mesajgönderen ENES AKÇAY » Pzt May 21, 2012 1:46 pm

Allah hayırlı kullanmalar nasib etsin

"Bismillah her hayrın başıdır."
"Okçuluk, eğlendiklerinizin en hayırlısıdır"
Kullanıcı avatarı
ENES AKÇAY

Re: Çega tutkalı ik gün

Mesajgönderen sayginocalan » Pzt May 21, 2012 6:05 pm

Bugün de telhiste yazdığı gibi kınnaba dizecektim. Bir kaçını dizdim ancak zor geldi. Daha kolay bir yöntem olan çöp şişe dizdim. Uzun madalla çamaşır ipine astım. Bayağı bi kurumuşlar. Hatta bazıları tıkır tıkır olmuş. Bu arada süzme sonucu kalan artıklardan kaynatmaya devam ederken cam kavanoz ısı farkından olsa gerek sıcak su eklerken çatladı ve kırıldı. Allaha şükür ki bu işlem süzmeden önce olmadı. Yoksa o kadar emek boşa gidecekti.
DSC_0647.JPG
Kurumaya başlayor.

DSC_0646.JPG

Bu arada bir tavsiye tutkalın daha çabuk kurumasını istiyorsanız olabildiğince fazla tepsiye dökerek ince olarak kurutmaya çalışın. Daha çabuk ve hızlı kuruyor.
sayginocalan

Re: Çega tutkalı iki gün sürdü

Mesajgönderen bilalhayridoğan » Sal May 22, 2012 8:08 pm

Paylaşımlarınız için çok çok çok teşekkür ederim, tutkalınız hayırlı olsun.
https://gazi.academia.edu/BİlalHayriDoğan
"(o oku)Attığın zaman da sen atmadın, fakat Allah attı." (enfal suresi 17.ayet)
bilalhayridoğan

Mesajgönderen sayginocalan » Çrş May 23, 2012 8:00 am

Allahın izni ile yay yapımının başta sona tamamını paylaşmayı düşünüyorum. Bugün de sazan hava keselerinden tutkal yapmayı düşünüyorum onunla ilgili de paylaşım da bulunacağım.
Dün kuruyan parçaları tarttım. 173 gr geldi. Sanırım bayağı bi ziyan oldu. Ayrıca çok garip bir olay da oldu. Kırılan kavanoz içindekilerle birlikte direk tencerenin içinde kalmıştı. Üzerinden 24 saatten fazla geçmesine rağmen dökmemiştim. Dökmek için gittiğimde kavanozun üst kısmında jelleşmiş bir kısım kalmıştı. Bozulmuştur diye düşündüm ama koku filan yoktu. Hemen onu alıp fırında kurutmaya tabi tuttum. Suyu bayağı bi azaldı. Balkonda kuruttum. Onu ayrı olarak tutacağım. Ayrıca tencerenin içerisine bayağı bir jel halinde sinirler yayılmıştı. Sanırım bayağı bir kısmını kaybettim. Hayırlısı. Herşeyde bir hayır vardır.
sayginocalan

Mesajgönderen bilalhayridoğan » Çrş May 23, 2012 12:16 pm

deneyim kazandıkça fireniz daha az olur, zaten tutkal yapacağınız sinirleri olabildiğince artıklardan seçerseniz, ziyan olması çok üzmez sizi...
https://gazi.academia.edu/BİlalHayriDoğan
"(o oku)Attığın zaman da sen atmadın, fakat Allah attı." (enfal suresi 17.ayet)
bilalhayridoğan

Mesajgönderen TanAkman » Prş May 24, 2012 12:42 pm

saygın hocam aynı boru kısımları bende kullandım 3te 2sini tutkala çevirdim .parçaları iyice dövdükten sonra bağ makasıyla ince ince kıydım(bu kısmı çok zahmetli) böyle olunca daha çabuk eriyor aslında daha önce küçük gramajlarla denemelerimde yüzde 80 gibi eritmiştim ama büyükte olmadı.(Toplam en fazla 36 saatte) birde ben 2. kalite tutkal çıkarmıyorum blendırıda kullanmıyorum (kullanamıyorum ama kullanabilen arkadaşların cesaretlerini de takdir ediyorum :lol: )
TanAkman

Mesajgönderen sayginocalan » Prş May 24, 2012 1:15 pm

valla benim işlem bitti. Eğer ki kavanoz kırılmasaydı % 80'e ulaşabilirdim. Blendır konusunda hijyen olduğu müddetçe sorun olacağını zannetmiyorum. Çünkü reaksiyona geçecek kadar tutmuyoruz ki. Valla bu sistemden verim alırsam dövme ezme tiftme gibi zahmetlere girmeyi düşünmüyorum. Çünkü bu şekilde işlem oldukça zahmetsiz bir şekilde bitiyor ve süre de kısalıyor.
sayginocalan

Mesajgönderen TanAkman » Cum May 25, 2012 10:58 am

Saygın hocam tencereyi koyduğunuz ocağın termostatı var mı?
TanAkman

Mesajgönderen sayginocalan » Cum May 25, 2012 2:12 pm

Termostatı var. Termostatlı 2 konumunu elimdeki derece ile ölçerek buldum. İlk yapmaya başladığımda 5 civarındaydı. Bunun yanında 3 boyutlu fırını da öneririm. Sazan balıklarının hava keselerini fırında nutella kavanozunda yaptım. Yine derece ile kontrol altında tutarak. Fırının ısı ayarını 100 derecede tuttum. İstenen 70 dereceyi buluyor. Ayrıca fırının ocaktan daha tasarruflu olacağı kanısındayım. Çünkü rezistans daha az süre yanıyor ve içerideki sıcak havayı muhafaza ediyor. Sazan balığı hava kesesi olayını paylaşmak istemedim çünkü tavsiye edilmeyen bir tutkal diye biliyorum.
sayginocalan

Sonraki

Dön Tutkal

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir