Çega tutkalı iki gün sürdü

Re: Çega tutkalı iki gün sürdü

Mesajgönderen TanAkman » Cmt May 26, 2012 9:22 pm

Çega çok çabuk donuyor boynuz vururken sazan karıştırarak donma süresini uzatabilir miyiz dayanıklılığa etkisi ne olur kar-zarar hesabı ne olur acaba?
TanAkman

Mesajgönderen sayginocalan » Pzr May 27, 2012 10:37 am

Sazan tavsiye edilmiyor aslında ama olmayınca alternatif olarak kullanıyoruz. Donma süresi ısıyla ilgili ortam sıcak olduktan sonra sanırım donma süresi uzar. Bundan dolayı haftaya inşallah baş kasan yapıştırmasını ve boynuz yapıştırmasını ufonun önünde küçük bir odada yapacağım. Ayrıca tutkalın ocaktan hiç indirmemek lazım alttan ısı devamlı verilmeli. Y.Metin Hocam sazan yerine yayın balığını tavsiye etti. Ancak o da buralarda yok. Denk gelirse sırf hava kesesi için 10 kg kadar alıp buzdolabına atacağım. Zamanla yenir.
sayginocalan

Mesajgönderen ilkaydemirhan » Çrş Haz 13, 2012 9:48 am

Saygın bey plastik süzgeç yerine tülbent kullanmanızı tavsiye ederim. Süzgeçten geçecek zerreler yapışma kabiliyetini düşürecektir. En güzeli iki kat tülbentten sıkmadan süzmek. Birde her ne kadar üstten yağını kaşıkla alsanız da yağ kalma ihtimali var. Onun için bir hortumla dipten sifonlamak ve üstte bir kısmı feda etmekte yarar var. Böylece tutkalı riske atmamış olursunuz.
Ayrıca tutkal buzdolabının altında değil dondurucusunda beklese daha iyi olur (1 gün bile olsa) çünkü dolabın alt kısmı 4-8 derece arasındadır ve bakteriyel faaliyet devam etmektedir. Bakteriler inanılmaz hızla çoğalır ve yaşamsal atıklarını tutkalın içine bırakırlar. Siz belki koku olarak algılayamazsınız ama yapışma kalitesini düşürürler.
Saygı ve selamlarımla,
İlkay DEMİRHAN
Kullanıcı avatarı
ilkaydemirhan

Mesajgönderen sayginocalan » Çrş Haz 13, 2012 3:32 pm

Plastik süzgeç konusunda haklısınız, kesinlikle tülbent kullanılmalı. Telhiste okuduğum tutkal yapım bölümünde kesilen parçalar bol suda ateşe konur, belki de biraz kaynatılır çıkan yağı alınır, bu kaynayan pis su dökülür şeklinde yazıyordu. Ona göre yapmıştım. Allah şükür şu ana kadar yapışma kalitesi konusunda bir sorun yok on numara. Ancak söylediklerinizin hepsini birdahaki sefere tutkalın kalitesi açısından dikkate alacağımı belirteyim.
sayginocalan

Mesajgönderen ahmet menemencioğlu » Pzt Nis 29, 2013 7:45 pm

Saygın hocam termostatlı elektrikli ısıtıcı kullanmışsınız.Elinizdeki dereceyle ölçerek uygun dereceyi bulmuşsunuz fakat ben orayı tam olarak anlayamadım ısıtıcının üstündeki ayarı kaça getirerek uygun sıcaklığa ulaştınız ? Birde bendeki ısıtıcıya çok benzettim ısıtıcının modeli nedir ? (Eğer ki bendeki ısıtıcıdansa benim için büyük kolaylık olur)
ahmet menemencioğlu

Mesajgönderen bilalhayridoğan » Cum Haz 07, 2013 9:40 pm

ben 60 derecede ısıtıyordum, bu linkte ısıtıcıyla ilgili dökümanı bulabilirisniz, viewtopic.php?f=17&t=244
https://gazi.academia.edu/BİlalHayriDoğan
"(o oku)Attığın zaman da sen atmadın, fakat Allah attı." (enfal suresi 17.ayet)
bilalhayridoğan

Önceki

Dön Tutkal

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir